ati_miniaturka

10 września ubiegłego roku na konferencji prasowej zorganizowanej w USS Hornet museum, ATI zaprezentowało pierwszy procesor graficzny obsługujący technologię EyeFinity, pozwalającą na jednoczesne podłączenie nawet do 6 monitorów. Postanowiliśmy trochę bliżej przyjrzeć się tej technologii.

Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie może niekoniecznie wyglądać na takie innowacyjne i przełomowe. W końcu od jakiegoś czasu dostępne były karty nVidii z technologią SLI czy też zewnętrzne urządzenia firmy MAXTOR. Jednakże technologia EyeFinity pozwala na podłączenie 6 monitorów za pomocą portów DisplayPort

ATI_odrivebezpośrednio do karty graficznej. Wszystko to przy zachowaniu natywnej rozdzielczości każdego z wyświetlaczy.

 
 

EyeFinity pozwala na pracę w dwóch trybach: duplikacji oraz rozszerzenia. Oprócz tego dostępna jest nowoczesna funkcja łączenia kilku monitorów w zintegrowaną grupę, umożliwiającą rozszerzenie przestrzeni roboczej komputera i wyświetlanie nagrań wideo oraz aplikacji 3D w trybie okna lub pełnego ekranu. Wszystko to w pełnej zgodności z DirectX 11. Poniżej przedstawiamy przykładowe sposoby zastosowania tych trybów.

 
 

ati_uklad

 
 

Podczas wyświetlania jednego obrazu na sześciu monitorach w dwóch rzędach po 3 monitory (tak jak jest o pokazane na schemacie 4) możemy uzyskać rozdzielczość obrazu na poziomie 7680 x 3200 co daje nam blisko 25mln pikseli!

 
 

Głównymi odbiorcami kart graficznych obsługujących tę technologię z pewnością będą gracze. Poszerzone pole widzenia w grach RTS czy FPS daje niebywałą przewagę nad przeciwnikiem. Wyobraźcie sobie jakie poczucie przestrzeni można uzyskać dzięki tej technologii w symulatorach lotu! W filmie poniżej możecie zobaczyć jak ta technologia sprawdza się w grze Left 4 Dead.

 
 
https://www.youtube.com/watch?v=i_ryCJKz1N8
 

Oprócz graczy,  EyeFinity na pewno znajdzie zastosowanie także w innych środowiskach. Graficy, architekci, maklerzy – można by wymieniać bez końca. Grafik na 2 monitorach może pracować w Photoshopie, jednocześnie szukając tekstur, stock’ów czy kontaktować się ze zleceniodawcą . Tak duży obszar roboczy daję możliwość pracy na kilku aplikacjach jednocześnie bez konieczności przełączania się między oknami. Jednoczesne podłączenie 6 monitorów pozwala na wyświetlanie naprawdę dużych obiektów bez konieczności ich skalowania co dla architektów z pewnością jest niebywałym plusem. Maklerzy mogą na 3 monitorach śledzić giełdowe statystyki, na 2 wyświetlać kanały TV a na ostatnim przeglądać analizy techniczne. Zastosowanie tej technologii ogranicza jedynie wyobraźnia. Tym bardziej, że kolejna wersja sterownika ATI Catalyst ma wspierać także Linux’a.

ati-arch

 

Z niecierpliwością czekamy na możliwość przetestowania Radeon’ów obsługujących EyeFinity, by sprawdzić co jeszcze, oprócz wyświetlania obrazu na kilku ekranach, jest w stanie zaoferować nam ATI. Już wkrótce nasz subiektywny test test specjalnie dla was. 

Artykuł opublikowany również w .PSD Photoshop 10/2010