Eksport ProRes w Adobe na Windowsie

Całkiem niedawno, bo w październiku 2018 zawitała do naszych komputerów aktualizacja After Effects do wersji After Effects CC 2019 czyli wersji 16.0 ale również Premiere Pro i Adobe Media Encoder a już w połowie grudnia pojawiła się łatka/poprawka do nich – w przypadku AE o numerze 16.0.1 i dziś właśnie o niej kilka słów.

Jak już niestety zdążyliśmy się przyzwyczaić wraz z nowymi wersjami programów Adobe pojawiają się nowe problemy, bugi i errory, których wcześniej nie było. I tak było i tym razem (o nowym AE pisałem tu: Nowości w After Effects – już wkrótce) – dlatego też dość szybko programiści Adobe i przy współpracy z naprawdę prężnie działającą grupą beta testerów tychże programów wypuścili łatkę. Więc na tę chwilę (14.12.2018) najnowszymi wersjami programów wideo od Adobe są

Adobe ProRes Windows

 

 

 

Adobe After Effects 16.0.1

Adobe Premiere Pro 13.0.2

Adobe Media Encoder 13.0.2

I nie byłoby warto postać o tej łatce poprawiającej kilka niedopatrzeń i rzeczy, które wyszły w praniu gdyby nie fakt, o którym nawet na stronie dotyczącej zmian w tej wersji nie napisało Adobe, ale która dla użytkowników systemu operacyjnego Windows jest dość sporą zmianą. A mam tu na myśli

ProRes natywnie w programach Adobe na Windowsie

Tak to jest nagłówek, który wymaga wielkich liter. ProRes jest kodekiem stworzonym przez Apple na potrzeby wysokiej, jakości renderów i w ciągu lat stał się w zasadzie standardem profesjonalnej postprodukji. Ale … właśnie było ALE – do dziś ProRes i eksport do niego był natywnie dostępny jedynie dla systemów Mac OS. Użytkownicy Windowsa byli skazani albo na wysyłanie swoich plików do znajomych z Macami celem rerenderu 😉 lub korzystania z dodatkowych pluginów, skrypotów czy odrębnych programów które na taki eksport pozwalały. Mówią krótko były to albo dodatkowe koszty, dodatkowy czas a i tak nie zawsze te „obejścia” dawały pliki wynikowe o pożądanej specyfikacji.

Od tej chwili można już o tym zapomnieć – i Adobe i przede wszystkim Apple uwolniło ProResa dla Windowsa, co z pewnością sprawi, że ten kodek upowszechni się jeszcze bardziej i jeszcze szerzej.

Jak widać po screenshotach, jakie zamieściłem w tym tekście – ProRes dostępny jest tak z poziomu Render Queue w AE jak i z poziomu Adobe Media Encodera.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – wysłać Was do aplikacji CC i polecić naciśnięcie przycisku „Aktualizuj” przy swoich programach.

Adobe: https://theblog.adobe.com/adobe-pro-video-apps-now-support-prores-export-on-windows/

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *