VES_2011

Stowarzyszenie Twórców Efektów Specjalnych (Visual Effects Society) po raz dziewiąty ogłosiło nominacje do prestiżowej nagrody VES dla najlepszych wizualnych efektów świata filmu, telewizji reklamy i gier. W  gronie nominowanych znalazły się aż 2 polskie filmy.

 

Pośród stu projektów, nominowanych w 25 kategoriach, znalazły się dwie realizacje studia Platige Image: „Miasto ruin” w kategorii Outstanding Visual Effects in a Special Venue Project (Wybitne efekty specjalne w projektach pozakinowych), zrealizowane dla Muzeum Powstania Warszawskiego oraz „Paths of Hate” w kategorii Outstanding Achievement in an Animated Short (Wybitna orealizacja w krótkim filmie animowanym), autorski film Damiana Nenowa.

miasto_ruin

 
 

„Miesto Ruin”, jest to film studio Platige Image dla Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiający trójwymiarową panoramę ruin powojennej Warszawy z wiosny 1945 roku, pokazaną z perspektywy lecącego nad miastem samolotu. Jak tłumaczył po realizacji filmu dyrektor muzeum Jan Ołdakowski, celem było uświadomienie widzom, zwłaszcza młodym, ogromu zniszczeń, które dotknęły Warszawę podczas II wojny.

paths_of_hate

 
 

Film „Paths of Hate” to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu, otchłań prowadzącą do nieuchronnej zagłady i unicestwienia. Film pełen jest widowiskowych scen walk lotniczych. Twórca wykorzystał m.in. technikę grafiki 3D, tworząc animację, która przypominać ma wprawiony w ruch sensacyjny komiks.

 
 

Oba filmy zostały zrealizowane przez studio Platige Image, którego dyrektorem artystycznym jest Tomek Bagiński, nominowany do Oscara w 2002r. za animowany film „Katedra”.

 

Pełną listę filmów nominowanych do nagród VES we wszystkich 25 kategoriach znajdziecie na stronie stowarzyszenia.

 
 

Gala wręczenia nagród, które zostaną przyznane po raz dziewiąty, odbędzie się 1 lutego w Los Angeles.