Kilka dni temu na niektórych stronach branżowych pojawiła się informacja o całkowitym zakończeniu – dnia 1 czerwca 2014 – sprzedaży pakietów CS6 przez firmę Adobe. Jakie jest źródło takich informacji i dlaczego serwis Motionfreaks jeszcze o tej sprawie nie poinformował – to właśnie postaram się wyjaśnić poniżej.

czy-to-koniec-adobe-cs6

Od kilku dni otrzymuję mailowo, w komentarzach oraz social media, zapytania czy to prawda, że Adobe kończy ze sprzedażą CS6? I jako że tych pytań jest coraz więcej – postanowiłem raz na zawsze to wyjaśnić.

Skąd takie zamieszanie?

Kilka dni temu forum max3d.pl opublikowało newsa o tym jakoby Adobe miałoby definitywnie zakończyć sprzedaż CS6 już wkrótce, co wywołało dość spore zamieszanie i ożywioną dyskusję, jednak nikt nie zainteresował się tym, aby przeanalizować, co tak naprawdę się zmienia i skąd taka informacja pochodzi.

max3d-forum---koniec-cs6

Uznałbym tę informację w pełni zgodną z prawdą gdyby nie fakt, że dołączona do newsa anglojęzyczna notka mówiła o czymś innym niż news, oraz informację o zakończeniu sprzedaży znalazłem na bardzo niewielu branżowych stronach – myślę, że taka zmiana powinna wywołać zdecydowanie większą dyskusję.

Co więc Adobe zmienia od 1 czerwca 2014?

Po krótkich poszukiwaniach oraz kilku rozmowach byłem pewien, że jednak po pierwszym czerwca będziemy mogli nadal kupić pakiet CS6 i bez żadnych problemów z niego korzystać i wynika to z anglojęzycznej treści informacji, czyli:

a) licencja TLP i CLP – o których mowa w informacji, którą otrzymali dystrybutorzy oprogramowania Adobe – są licencjami wielostanowiskowymi (for teams) dla szkół/uczelni, instytucji państwowych i firm

b) wyżej wspomniane licencje na pakiet CS6 będą dostępne dla firm i instytucji w sprzedaży tylko i wyłącznie do końca maja 2014

c) zmiana ta nie dotyczy szkół i uczelni, co oznacza, że będą mogły kupować CS6 na licencji TLP i CLP

d) zmiana ta nie ma nic wspólnego ze sprzedażą licencji indywidualnych/jednostanowiskowych pakietu Adobe Creative Suite 6

Jaki morał z tej bajki?

News, który pojawił się na max3d.pl niestety nie jest – może nie tyle, że niezgodny z prawdą, ponieważ w notce anglojęzycznej wszystko jest wyjaśnione – wystarczająco precyzyjny i sugeruje coś, co nie ma miejsca – czyli koniec sprzedaży Adobe CS6 dla wszystkich. News ten (publikowany na max3d.pl) dotyczy tylko i wyłącznie instytucji i firm chcących kupić pakiet CS6 w licencji wielostanowiskowej – dlatego właśnie dotarła ona tylko do wąskiej grupy firm prowadzących sprzedaż produktów Adobe właśnie dla takich klientów.

Dla większości z Was zupełnie nic się nie zmienia – pakiet CS6 nadal jest dostępny w sprzedaży (w wersji elektronicznej do pobrania z serwerów Adobe) i na dzień dzisiejszy Adobe nie podaje żadnej daty zakończenia sprzedaży dla użytkowników indywidualnych.

News oraz całość dyskusji z forum max3d.pl: http://goo.gl/DpwBmQ