anna-adamczyk-wywiadx1_miniKażdy, kto ma cokolwiek wspólnego z grafiką, a szczególnie z photoshopem zna miesięcznik, jakim jest .PSD Photoshop. Od kilku miesięcy nie możemy go już znaleźć na półkach w Empiku – dlaczego? Co się stało? Czy przestał istnieć? Nie! Nie przestał, a przeszedł do wersji cyfrowej i jest wydawany w wersji PDF. W związku z tym, oraz w związku z pogłoskami o upadku .PSD postanowiliśmy zadać kilka pytań pani Annie Adamczyk – redaktorce naczelnej miesięcznika.

Anna Adamczyk prowadzi magazyn.PSD już od prawie pięciu lat, podczas których pismo przeszło kilka sporych przemian na czele z ostatnią zmianą, jaką jest przejście do wersji PDF. Brała również udział w tworzeniu kilku innych projektów wydawniczych m.in. 3DFX i SDJ Extra.

Po tym krótkim wstępie przejdźmy może do pytań:

MF: Jako redaktorka naczelna powiedz może w kilku słowach wszystkim, którzy nie znają.PSD (jeśli takowi istnieją), czym jest to pismo, kiedy powstało etc.logo_psdart_wywiad

Anna Adamczyk: Magazyn.PSD jest magazynem dla użytkowników Photoshopa, ale nie tylko. Publikujemy materiały też na temat innych programów graficznych, bo jak wiadomo „nie samym Photoshopem grafik żyje” ;-). W magazynie publikujemy głównie materiały dydaktyczne, warsztatowe – tutoriale i inne artykuły, z których można się czegoś nauczyć.

Magazyn.PSD ma już za sobą 53 wydania. Ukazuje się od 6 lat. Początkowo był dwumiesięcznikiem, a w miarę rozwoju zwiększyliśmy częstotliwość wydawania i mieliśmy dwa razy więcej pracy ;-). Wydaliśmy też kilkanaście numerów specjalnych takich jak.PSD StarterKit (dla początkujących), .PSD Extra (numery dotyczące jednego zagadnienia np.: przygotowanie do druku) i .PSD Extra The best of – zbiór najlepszych tutoriali z wydań polskich i zagranicznych.

Magazyn jest polskim tytułem, ale ukazuje się też na rynkach zagranicznych. Obecnie mamy jeszcze (oprócz polskiej edycji) wersję angielską, francuską i niemiecką. Do historii przeszły włoskie i hiszpańskie edycje.

MF: Dlaczego PSD zniknęło z półek w Empikach i zeszło całkowicie do wersji cyfrowej?

Anna Adamczyk: Bo nasz Prezes tak chciał ;-).

Tak, chciał i na pewno podjął słuszną decyzję. Chodzi o to, że przyszłość leży w internecie i chcieliśmy odpowiednio wcześnie się przenieść do sieci, aby w przyszłości, gdy większość pism będzie miało formę elektroniczną, mieć już wyrobioną pozycję. Jesteśmy wydawnictwem wydającym prasę komputerową i musimy być nowatorscy w tej branży.

Ponadto poprzez Internet możemy szybko dotrzeć do dużej ilości osób, co jest plusem dla wszystkich.

MF: W wielu miejscach pojawia się opinia, że przejście – jakiejkolwiek – gazety/miesięcznika/periodyku do Internetu to śmierć danego tytułu – czy PSD nie boi się takiej sytuacji?

Anna Adamczyk: Nie boimy się „śmierci”. Ta rewolucja z przejściem do Internetu jest raczej naszym nowym życiem. Na razie mamy za sobą 3 wydania on-line i wszystkie jest po naszej myśli. Mamy też doświadczenie z zagranicznymi tytułami np.: nasz amerykański Flash&Flex Developer’s Journal ukazuje się formie.pdf’a już ponad rok i bardzo dobrze sobie radzi.

PSD_08_wywiad_1PLMF: Ok… przejście do Internetu przejściem do Internetu, ale czy planuje wydawanie czegokolwiek w wersji papierowej? Jakieś wydania specjalne, dodatki etc?

Anna Adamczyk: Nie planujemy na razie wydawać nic w formie papierowej. Pracujemy natomiast nad rozwojem naszych serwisów Internetowych.

MF: Czy PSD przechodząc do wersji cyfrowej planuje jakieś zmiany …hmmm… merytoryczne swoich wydawnictw? Czy jest może szykowana jakaś zmiana formuły? mniej tutoriali, więcej tutoriali, więcej artykułów…, na co będzie kładziony teraz nacisk?

Anna Adamczyk: Chcemy publikować więcej artykułów, z których będzie można się dowiedzieć jak osiągnąć sukces w branży, więcej sylwetek osób etc. Ale na pewno nie zrezygnujemy zupełnie z tutoriali.

MF: Czy PSD planuje jakąś mocniejszą ekspansję w Internecie? Serwisy społecznościowe, mikroblogi etc. … czy raczej skupiacie się na tworzeniu wersji PDF pisma i to jest waszym głównym celem.

Anna Adamczyk: Pracujemy nad kilkoma serwisami, które będą powiązane z magazynem. Ponadto ja myślę., że sporo nas w Internecie. Oczywiście mamy swój profil na facebooku, na blipie etc.

MF: Jakie są dalsze plany PSD, o których jeszcze nie było mowy w poprzednich pytaniach?

Anna Adamczyk: Teraz naszym celem jest dotrzeć do jak największej ilości osób zainteresowanych tematem grafiki komputerowej, nad tym pracujemy. Jeśli chodzi o tematy wydań, to mamy ułożony plan, ale zawsze jesteśmy otwarci na sugestie z, zewnątrz, więc jeśli ktoś ma jakiś pomysł lub potrzebę, aby dane zagadnienie było poruszone w magazynie, to proszę do nas napisać.

Dziękujemy za odpowiedzi na powyższe pytania. Myślę, że teraz już nie będzie wątpliwości, co do przyszłości pisma i powodów przejścia do wersji cyfrowej. Jeśli jednak cisną się wam jakieś pytania na usta to proszę o zadawanie ich w komentarzach do tego artykułu, lub w wątku na naszym forum serwisowym, a my przekażemy je wszystkie pani Ani i opublikujemy drugi akt spowiedzi.PSD 🙂

Oczywiście też z chęcią przeczytamy o tym, jaka jest wasza opinia na temat takiego posunięcia wydawnictwa, czy to dobrze, źle? Dlatego też zapraszamy do dyskusji.

Strona www magazynu: .PSD Photoshop