Technologia 4K (oficjalne zwana Ultra HD) to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Następca High Definition zdominował tegoroczne CES (Consumer Electronics Show) odbywające się w Las Vegas, wskazując, iż właśnie wkroczyliśmy w nową erę, a obecny rok będzie przełomowym dla telewizorów w rozdzielczości 4K. Na polu kamer cyfrowych technologia ta również jest obecna już od jakiegoś czasu, lecz wybór w dalszym ciągu jest nieco ograniczony.

JVC-4K-Camcorder-2

Na zakończonych już targach elektroniki Sony pochwaliło się swoim nowym modelem, zwanym FDR-AX100, zaś Panasonic przedstawił światu prototypową kamerę Lumix o oznaczeniu GH 4K. Z drugiej strony JVC zaprezentowało PX100. Model ten oficjalnie zadebiutował już jakiś czas temu, lecz w chwili obecnej mieliśmy okazję dowiedzieć się o rewizji wyposażonej w technologię 4K. Co więcej, JVC pokazał kamerę na specjalnie przygotowanej wystawie.

JVC-4K-Camcorder-5

Była ona podłączona do wyświetlacza o rozdzielczości 4 tysięcy pikseli, streamując obraz tej samej wielkości bezpośrednio z portu HDMI znajdującego się na kamerze. Okazało się zatem, że urządzenie tak naprawdę jest lekko zmodyfikowanym PX100, dodając możliwość nagrywania i wyświetlania obrazu w Ultra HD. Zmiana więc bardziej dotyczy kwestii samego oprogramowania, aniżeli kwestii technicznej. Oczywiście im bliżej premiery, tym technikalia mogą się jeszcze ulec modyfikacji, lecz bardziej prawdopodobnym jest, iż nowa-stara kamera JVC pozostanie jedynie przy wyżej wymienionej zmianie, pozostając w reszcie elementów niezmieniona.

JVC-4K-Camcorder-6

Pomimo, że jest jeszcze zbyt wcześnie na przewidywania, JVC musi zdecydowanie poprawić kwestię nagrywania w 24 klatkach w swojej nowej kamerze (obecna wersja nie jest w stanie tego osiągnąć) jeśli zamierzają zainteresować większą rzeszę użytkowników. Jakkolwiek przemysł filmowy nie jest w tym przypadku głównym celem firmy, tak możliwość rejestrowania obrazu w tejże liczbie klatek na sekundę powinna zostać zagwarantowana.

Kamera ma kosztować poniżej 2 tysięcy dolarów. Dokładna data premiery nieznana – wiadomo jedynie, że pojawi się w tym roku. Pewnym jest natomiast, że nie powinniśmy oczekiwać niesamowitej jakości obrazu w 4K, co bezpośrednio spowodowane jest filmowaniem z bardzo duża kompresją. Wszystko to, aby materiał zmieścił się na jednej karcie SD.

JVC-4K-Camcorder-3JVC-4K-Camcorder-4

Co się tyczy większej ilości detali, to póki co pozostaje jedynie czekać na kolejne porcje informacji, które zapewne będą sukcesywnie pojawiać się w kolejnych tygodniach/miesiącach.