blackmagic-cinema-camera---philip-bloom-reviewBlackMagic Cinema Camera… pojawiła się na rynku, zatrzęsła nim i w końcu pojawił a się w sprzedaży. Dzieki temu pojawiły się pierwsze recenzje i uwagi użytkowników  – co z nich wynika? Że ta kamera ma również wady – ja zressztą każda inna kamera na rynku.

BlackMagic Design znany producent oprogramowania do koloryzacji materiałów filmowych i sprzętu do edycji video, uraczył nas kamerą – BlackMagic Camera. Kamera jest dość świeża na rynku, oferuje całkiem pokaźny zestaw opcji, takich jak: nagrywanie w rozdzielczości 2,5K, zapis materiału w formacie RAW, wymienne obiektywy na mocowanie firmy Canon EF(dzięki zastosowaniu przejściówki można zainstalować obiektyw każdej firmy), obsługa dysków SSD, bogaty zestaw wejść i wyjść. Dodatkowo do każdej sztuki kamery dodawane jest oprogramowanie DaVincie Resolve wartości około 1000 dolarów. W internecie pojawiło się już kilka testów kamery w tym test znanego filmowca, który prowadzi także swój blog – Philipa Blooma. Bardzo ciekawie przedstawia nam kilka wniosków, plusów i minusów nowego sprzętu.

Blackmagic-Cinema-Camera-blackmagiccinemacamera-2Blackmagic-Cinema-Camera-blackmagiccinemacamera-6

Największym plusem na bank jest cena kamery, która w Polsce wynosi około 13 000 zł, co jest bardzo fajną ceną, jeśli bierzemy pod uwagę rozdzielczość i formaty zapisu, jakie oferuje BlackMagic Camera. DaVinci Resolve jest bardzo potężnym narzędziem do koloryzacji materiału, ma wbudowany traker 3D, milion opcji kontroli nad kolorem nagrań, jednak do jego minusem jest to, że potrzebuje mocnego sprzętu do pracy. Odnośnie samej kamery też posiada kilka wad, niektóre można wyeliminować w przyszłości, ponieważ dotyczą głównie oprogramowania kamerki, największymi są: brak możliwości formatowania dysku SSD oraz informacji o ilości miejsca na dysku, dodatkowo nie możemy kasować nagrań z dysku, (ale jednocześnie możemy płynie odtwarzać klipy w RAW i ProRes;), warto też wspomnieć, że dyski SSD są jeszcze dość drogi, nie widzimy także, jaką mamy ustawioną migawkę, ponieważ ta wartość nie jest wyświetlana na ekranie. Duża wadą techniczną w samej budowie jest dość duża odległość obiektywu od sensora, przez co uzyskujemy duży krop, rzędu2,4 – czyli korzystając z obiektywu 20-25 mm uzyskamy szerokość 50-55 mm na kamerze/aparacie z pełną klatką. Plusem jest na pewno przemyślane menu, zaprojektowane bardzo prosto, jego funkcjonalność jest bardzo przyjemna i przejrzysta. Największą z wad jest jednak niewymienialna bateria, która ma dość ograniczony czas nagrywania i czuwania.

blackmagic-davinci-resolve

 Osoba, która zastanawia się nad kupnem tego sprzętu na powinna przemyśleć czy wszystkie te niedogodności są czymś, z czym może się zmierzyć. Pamiętać trzeba, że w przyszłości pojawią się aktualizacje do firmware niwelujące część braków w oprogramowaniu. Patrząc na sprawę z drugiej strony, za przyzwoitą cenę otrzymujemy super kamerę dającą nam duże możliwości edycji nagranych materiałów, oraz rozdzielczość, której żadna inna kamera w tym przedziale cenowym nam nie zaoferuje. Dla wszystkich zainteresowanych testem Phillipa odsyłam do linku na vimeo gdzie sami mogą ocenić nowe dziecko BlackMagic Design: