souvenir„Bądź swoją własną pamiątką: 15 minut od pozowania do plastikowej figurki” to hasło przyświecające bardzo ciekawemu projektowi, prezentowanemu w styczniu przezblablabLAB turystom oraz mieszkańcom Barcelony.

Twórcy instalacji obecnej na ulicach miasta przez dwa weekendy umożliwili przechodniom utworzenie w prosty sposób miniaturowej pamiątki przedstawiającej własną osobę w wybranej przez siebie pozie. 

„Be Your Own Souvenir”, projekt zaproponowany turystom i mieszkańcom Barcelony przez blablabLAB, ma na celu – jak mówią autorzy – połączenie w przestrzeni miejskiej sztuki, nauki oraz „zwykłych” użytkowników dróg. W jaki sposób? Uczestnik, angażując się w proces tworzenia figurki, wykraczał poza role typowe dla wyżej wymienionych sfer – nie był już tylko autorem albo odbiorcą, aktorem lub widzem, obserwatorem lub obiektem obserwowanym. Stawał się jednocześnie producentem i konsumentem, dzięki systemowi wykreowanemu przez blablabLAB.

Na czym on polegał? Przy użyciu bezpłatnego oprogramowania (openFrameworks, openKinect, Meshlab, Skeinforge, Blender), technologii Kinect opartej o „skanery światła” oraz maszyn CNC, było możliwe automatyczne wytworzenie trójwymiarowej miniatury pozującego człowieka z plastiku w ciągu 15 minut. Uczestnik, decydując się na skorzystanie z instalacji, pozował w wyznaczonym do tego miejscu, po czym mógł odebrać, jako nagrodę za udział w projekcie, precyzyjnie wykonaną figurkę. 

 

{vimeo}21676294{/vimeo}

Za projekt „Be Your Own Souvenir!” blablabLAB zostało wyróżnione w kategorii Hybrid Art w festiwalu Ars Electronica 2011.

 

Strona blablabLAB: http://www.blablablab.org/