Tablety, tablety, tablety… ostatnio to pojęcie wyparło nawet słowo smartfony i wszyscy o nich mówią. My, co prawda częściej mówimy o tabletach graficznych – patrz nasz “Tydzień na Tabletach”, ale przez ostatnie tygodnie mieliśmy okazję testować i używać również high endowy tablet Asus Transformer Pad Infinity TF700T – teraz przyszedł czas na podsumowanie. 

Od razu chciałbym podkreślić, że tablet Asus TF700T to tablet multimedialny raczej z wysokiej półki, na co wskazuje jego wykonanie, testy wydajnościowe, ale także i cena – o tym jednak później.

Infinity-TF700T-tablet-dla-grafika-1

Suche dane znajdziecie w końcowej części artykułu i nad nimi nie będziemy się rozwodzić – bo i nie z tego powodu go testowaliśmy.

W pracy z tymże urządzeniem chciałem sprawdzić go, jako narzędzie do pracy twórczej, oraz narzędzie “biznesowe” dla freelancera motion designera. Czyli że jak? – Zapytacie? Ano próbowałem przez kilkanaście dni postawić się w roli z jednej strony grafika, motion designera i filmowca – i starałem się wykorzystywać “Transformera” do “rzeczy kreatywnych”, a z drugiej strony również, jako narzędzie dla freelancera, do kontaktów z klientami, prezentowania realizacji etc. Co z tego wyszło? O tym poniżej.

Jak cię widzą tak… czyli o lansie słów kilka

Tablet jak już wspomniałem jest urządzeniem high-endowym i jego wygląd z całą pewnością również na to wskazuje. Całość prezentuje się dość okazale w aluminiowej matowej obudowie, która wygląda bardzo dobrze i profesjonalnie, jednak nie jest niestety pozbawiona wad  -piszę wad mając tu na myśli oczywiście mój subiektywny punkt widzenia – może dla innych nie są to wady.

Mówię tutaj dokładnie o dwóch rzeczach:

waga urządzenia – z pewnością spowodowana właśnie aluminiową obudową to 0,6 kilograma – co jak dla mnie jak na urządzenie, które trzymamy w jednej ręce bardzo często – to trochę za dużo. Wraz ze stacją dokującą – o której w dalszej części – waga urządzenia to już 1,1 kg.

klawisze fizyczne – przycisk włączania (power) oraz przyciski głośności po pierwsze mają zdecydowanie za mały skok, przez co tak naprawdę nie jest wyczuwalne czy ich użyliśmy czy nie, a poza tym przycisk głośności sprawia wrażenie dość “rozlatanego” – trochę tak jakby miał odpaść za chwilę. To oczywiście mogła być przypadłość tej akurat sztuki, którą testowaliśmy  -nie wiem.

Tablet na uwięzi – czyli o dokowaniu słów kilka

Infinity-TF700T---tablet-dla-grafika-3

Tablet oczywiście kupujemy samodzielnie, ale istnieje możliwość dokupienie stacji dokującej – jak niektórzy twierdzą  – dopiero po jej zakupie tablet staje się w pełni funkcjonalnym urządzeniem. Stacja dokująca to nic innego jak klawiatura z dodatkowymi wejściami np. USB, SD, HDMI. Wykonana jest tak samo solidnie, również z matowionego aluminium. Tak naprawdę wraz ze stacją dokującą otrzymujemy coś na kształt wydajnego notebooka z systemem Android. I nie do końca rozumiem taki zabieg – gdy ktoś potrzebuje netbooka czy notebooka – powinien go kupić, a nie kupować tabletu – który jednak funkcjonalnością odbiega od standardowego laptopa dość mocno. Chcąc zaś kupić Tablet wiem, co kupuje i szukam czegoś właśnie bez klawiatury, ale to tylko moje zdanie.

Twórcze Tablety – czyli o kreatywności z Asusem w pigułce

I teraz przechodzimy do tego, co lubimy najbardziej  – czyli do możliwości twórczego wykorzystania tabletu. Podstawową rzeczą, jaka wpływa na funkcjonalność jest oczywiście system, a tu na pokład mamy system Android w wersji 4.0, a co za tym idzie mamy również dostęp do sklepu Google Play, w którym mamy do dyspozycji całkiem pokaźną ilość ciekawych aplikacji. I od nich zaczniemy.

Preprodukcja

Celtx – to aplikacja, którą możecie znać ze standardowych komputerów. Służy do tworzenia scenariuszy i scenopisów. Jeśli kiedykolwiek piszesz scenariusze czy scenopisy – to aplikacja, z którą powinieneś się zapoznać. Wersja mobilna sprawiła się świetnie i bezbłędnie na tablecie, o którym mówimy. Dla Androida aplikacja dostępna jest w 3 wersjach

Celtx  Script – narzędzie do tworzenia scenariuszy i co najważniejsze synchronizuje się ono z programem stacjonarnym, dzięki czemu możemy spokojnie pracować nad scenariuszem w domu i bez zbędnego kombinowania otworzyć go na tablecie w trakcie podróży np. pociągiem i dalej go uzupełniać.

Celtx Scout – to rodzaj fotonotatnika dla filmowców, dzięki któremu możemy tworzyć bazy rekwizytów, lokalizacji czy nawet banki twarzy na potrzeby danej roli
Celtx Sides – to aplikacja bardziej dla aktorów, dzięki której mogą uczyć się roli, otrzymywać uwagi do reżysera etc.

Produkcja i postprodukcja:

Infinity-TF700T---tablet-dla-grafika-2Tu testowaliśmy dwa rodzaje aplikacji – jedne z nich to tzw. klapsy – służące do oznaczania kolejnych scen i ujęć w filmie. Tego rodzaju aplikacji jest, co najmniej kilka i każda z nich w zasadzie ma coś do zaoferowania – oczywiście te płatne oferują zdecydowanie więcej, ale i wśród darmowych alternatyw można wymienić ciekawe narzędzia. Wśród tych, które zainstalowaliśmy i możemy stwierdzić, że działają mogę wymienić:

Klaps filmowy – to aplikacje, które mają nam zastąpić klasyczny klaps i pomóc w śledzeniu scen i ujęć oraz w lepszej synchronizacji audio i wideo pomiędzy scenami. Wśród nich wymienić można: Slate It! beta, Sync Slate, SL DigiSlate, Film Buddy Pro slate board.

SL Director’s Viewfinder – ciekawa aplikacja będąca alternatywą dla viewfinderów analogowych. Jest to narzędzie dla reżysera dające możliwość wybierania kadrów, obserwowania sceny z konkretnymi nastawieniami ogniskowej. Osobiście muszę stwierdzić, że chyba wygodniejszym do tego jest użycie większego smartfona, a nie 10 calowego tabletu, ale wszystko zależy od indywidualnego gustu.

Prompter – to bardzo użyteczne narzędzie, na co dzień używane w telewizji i wielu programach reżyserowanych. Jest to specjalny – dość drogi – system do emisji tekstu, który mówimy, w prosty i widoczny dla nas sposób. W naszym przypadku prompter sprawdza się przy produkcji tutoriali, czy nagrań na żywo. Zainstalowałem i przetestowałem następujące aplikacje: Free Teleprompter, dv Prompter, Android Prompter – każda z nich działa idealnie a 10 cali tabletu Asus Transformer Infinity sprawdza się idealnie do takich zastosowań.

digislate-on-asus

Filmowanie – tablet nagrywa wideo maksymalnie w rozdzielczości 1080p w bardzo przyzwoitej, jakości więc może oczywiście służyć, jako swoisty rodzaj wideonotatnika – choć osobiście nie mogę się przekonać do pracy z wideo z tak nieporęcznym urządzeniem jak tablet. Jednak lubię myśleć, że dobry filmowiec zrobi dzieło filmując czymkolwiek. Tu również aplikacji dostępnych jest wiele, jednak osobiście korzystałem z domyślnie instalowanej aplikacji, która sprawdziła się bardzo dobrze.

Fotografia – tu mamy sporo do dyspozycji, bo tablet wyposażony jest we frontową kamerę o rozdzielczości 2 megapikseli oraz tylną kamerę o rozdzielczości 8 megapikseli. Aplikacja fotograficzna ma dość wiele funkcji i sprawdza się przyzwoicie, a dodatkowo oczywiście mamy do dyspozycji bardzo wiele aplikacji około fotograficznych do obróbki fotograficznej. Wśród których najbardziej do gustu przypadły mi:

Photoshop Touch

Pixlr-o-matic

A dla każdego, kto nie może się rozstać ze szkicownikiem i ołówkiem szczególnie polecam program SketchBook Pro – szczególnie przydatny dla digital painterów, a najlepiej sprawdza się na przykład z Bamboo Stylus Duo, o którym pisaliśmy w trakcie Tygodnia na Tabletach.

A co tam panie w … biznesie? – czyli tablet w służbie komercji

Infinity-TF700T---tablet-dla-grafika-4Ten dość dziwaczny tytuł to część, w której trochę już o użyteczności tego demona prędkości – bo co trzeba przyznać nie tylko wygląd jest high endowy, ale i jego szybkość – i możliwościach wykorzystania go w pracy poza twórczej i prezentacyjnej.
System w tym tablecie to – jak już wspominałem Andorid – więc chcąc powalczyć z odtwarzaniem naszych wyrenderowanych animacji w niestandardowych kodekach niestety nie jesteśmy w stanie zainstalować dowolnych kodeków. Jednak za to, gdy posiadamy nasze pliki wyrenderowane np. do mp4 – bez problemu jesteśmy w stanie odtwarzać nasze dzieła w Full HD i zaprezentować np. klientowi.

Oczywiście standardowo mamy do dyspozycji takie aplikacje jak dokumenty Google czy inne pakiety biurowe, a także – jeśli ktoś prowadzi firmę – do całkiem przyjemnych programów do fakturowania i prowadzenia księgowości.

Podsumowanie

Jeszcze raz podkreślę – Asus Transformer Pad Infinity TF700T to topowe urządzenie, naprawdę dobrze skrojone, z wydajnym procesorem, bardzo dobrym ekranem o rozdzielczości 1920x1200px, ale to chyba niestety urządzenie nie dla mnie. Jak to – zapytacie? Dla mnie osobiście tablet powinien być ultra mobilny – i tu jakoś nie mogę przywyknąć do “mobilności” urządzeń 10 calowych. Taki gabaryt wydaje mi się trochę za duży do swobodnego i łatwego obsługiwania, a waga akurat tego tabletu – o której wspomniałem wcześniej – jeszcze to pogarsza. Tu bardziej się skłaniam do rozwiązań 7 w okolicy 7 cali.

stacja dokujaca asus transformer pad

Stacja dokująca to ciekawe rozwiązanie jednak dalej ciężko mi jest zrozumieć potrzebę kupowania bardzo dobrego urządzenia mobilnego, jakim jest tablet i “upośledzanie go” poprzez dodanie klawiatury i zrobienie z niego netbooka. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu ludzi to atut – i oczywiście nie jest to obowiązkowe akcesorium do Infinity – ale mnie to nie przekonuje.

Cena jak, na jakość wykonania i wydajność urządzenia nie jest wyjątkowo wygórowana i wynosi 2699 pln a stacja dokująca dodatkowo 709 pln (ceny na dzień 10.01.2013 z jednego z wiodących internetowych sklepów komputerowych). Cenę niech oceni każdy samodzielnie, jednak z mojej strony i biorąc pod uwagę moje roztargnienie i korzystanie z urządzeń mobilnych czasem w dość polowych warunkach (oprawa wizualna koncertów, eventów) – szukałbym urządzenia raczej tańszego po zgubieniu albo bezpowrotnym uszkodzeniu nie płakałbym za długo 🙂

Z pewnością jest to najlepszy – lub jeden z najlepszych tabletów na rynku i z pewnością mogę go polecić każdemu, kto chciałby mieć urządzenie, które – moim zdaniem – jest lepsze niż iPad, a jednocześnie tańsze. Jednak dla siebie, jako motion designera, właściciela firmy wybrałbym coś mniejszego. 

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie tego urządzenia – piszcie w komentarzach – służymy pomocą.

Poniżej jak obiecałem – garść parametrów:

System operacyjny

AndroidTM 4.0

Wyświetlacz

10.1″ podświetlany diodami LED WUXGA (1920×1200) Ekran
Obsługa wielu punktów dotyku (10 palców)
Super IPS+

Procesor

Czterordzeniowy procesor NVIDIA® Tegra® 3

Pamięć

1GB

Magazyn danych

Nieograniczony dostęp do 32GB / 64GB *1 EMMC + 8G Webstorage*2

Bezprzewodowa sieć danych

WLAN 802.11 b/g/[email protected]
Bluetooth V3.0+EDR

Kamera

2 Megapikselowa kamera przednia
8 Megapikselowa kamera tylna
Funkcja auto-fokus (z tyłu) z lampą błyskową
BSI Sensor
5-element lens

Dźwięk

Wysokiej jakości głośnik
mikrofon wysokiej jakości

Interfejsy

Pad:
1 x Audio Jack 2-w-1 (Słuchawki / Mikrofon)
1 x Port mini HDMI
1 x czytnik kart Micro SD
Mobile Dock:
1 x Port USB 2.0
1 x czytnik kart SD

Czujnik

G-Sensor, Czujnik natężenia światła, Żyroskop, E-kompas, GPS

Aplikacje

ASUS launcher
MyLibrary
MyNet
MyCloud
@Vibe Music
asus webstorage
File manager
ASUS sync
SuperNote
App Locker
App Backup
TegraZone

Bateria

9.5 godzin; Litowo-polimerowa bateria 25Wh *3
14 godzin pracy ze stacją dokującą; 25Wh(pad) + 19.5Wh(stacja dokująca) akumulator litowo-polimerowy*3

Wymiary

263 x 180.8 x 8.5 mm

Waga

598 g

Mobilna stacja dokująca

Tylko stacja dokująca:
Wymiary: 263 x 180.8 x 8~10.4mm
Waga: 537g
Pad ze stacją dokującą:
Wymiary: 263 x 180.8 x 16.5~18.9mm
Waga: 1135g

Uwaga

*1: Może różnić się w zależności od jednostki magazynowej i kraju.
*2: Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.asuswebstorage.com
*3: Żywotność baterii została zmierzona w trybie oszczędzania baterii, podczas odtwarzania filmu 720p, przy jasności 100 nitów i domyślnej głośności przy użyciu słuchawek.