adobe-after-effects-i-łazik-curiosity-na-marsieCzy Adobe After Effects można nazwać kosmiczną lub marsjańską technologią? Myślę, że większość użytkowników AE tak by o nim nie powiedziało. Okazuje się jednak, że After Effects i wyprawa łazika Curiosity na Marsa mają ze sobą sporo wspólnego.

 

 

 

after-effects--curiosity---mars

Jeden z użytkowników serwisu Youtube ukrywający się pod pseudonimem hahahaspam poświęcił swój prywatny czas i przy pomocy programu Adobe After Effects z ogólnie dostępnego materiału wideo z lądowania na marsie nagranego z prędkością 5 klatek na sekundę (5fps) stworzył doskonale wyglądający materiał w prędkości 25 klatek na sekundę (25fps). Zobaczcie z reszta sami:

Sam autor tłumaczy całość procesu tworzenia dość dokładnie. Polegał on na pobraniu sekwencji pojedynczych klatek w rozdzielczości 1648 na 1200 pikseli ze strony NASA poświęconej lądowaniu łazika Curiosity na Marsie, imporcie plików do programu Adobe After Effects … i tu zaczęła się prawdziwa praca … przy pomocy ręcznego motion trakingu klatka po klatce całość została zinterpretowana. Parametry trakowania zostały dodane do obiektów NULL, co dało możliwość animowania ruchu pomiędzy klatkami kluczowymi ( tymi, które zostały pobrane ze strony NASA. Dla poprawy ruchu i zróżnicowania go między klatkami użyty został dość rozbudowany expression.

Obejrzyjcie jak wygląda porównanie materiału od NASA z tym “polepszonym” przez amatora:

A teraz w formie post scriptum mam takie małe przemyślenie i pytanie do Was… czy NASA zauważyła tę produkcję i czy zainteresuje się użytkownikiem hahahaspam  i mu podziękuje, czy może wręcz przeciwnie … może hahahaspam ośmieszył NASA i ogromne pieniądze stojące za ta organizacją udowadniając, że przy pomocy odrobiny dobrych chęci można zaprezentować Marsa zdecydowanie ciekawiej?

Choć może lepiej pozostawmy te w zasadzie polityczne dywagacje znawcom tematu a sami podziwiajmy “kosmiczny efekt” pracy na naszym ulubionym programie, jakim jest Adobe After Effects.

Profil YT użytkownika: hahahaspam