tytul

Witam ! W tym artykule odpowiemy na kilka jakże ważnych pytań dla każdego kto dopiero zaczyna swoją przygodę z Adobe After Effects. Dowiecię się kilku faktów z historii Aftera, jak zacząć jego naukę, dlaczego w ogóle warto ją rozpoczynać i kiedy. Do dzieła !

 

Oto co przygotowała Wikipedia na nasze pierwsze pytanie :
„Adobe After Effects – program firmy Adobe Systems do tworzenia efektów specjalnych oraz kompozycji. After Effects został zaprojektowany przez firmę Company of Science and Art (CoSA), która w 1993 r. została zakupiona przez firmę Aldus Corporation, ta zaś w 1994 r. została przejęta przez Adobe Systems, razem z programem Aldus PageMaker.
Program służy do postprodukcji filmowej i telewizyjnej, pozwalając łączyć wideo z grafiką, animacjami, tekstem i innymi elementami, oraz dodawać wizualne efekty specjalne. Otwarta budowa aplikacji pozwala projektować wtyczki rozszerzające jej funkcjonalność.”

Można powiedzieć, że jest to mocno skondensowana odpowiedź na to co to jest After Effects, a w zasadzie co możemy zdziałać przy pomocy tego programu. Jest on szeroko używany w postprodukcji telewizyjnej i filmowej. Co rozumiemy pod pojęciem postprodukcja ? Znów zasięgniemy wiedzy u naszej wróżki Wikipedii :
„Postprodukcja filmowa – okres po zakończeniu zdjęć i nagrań dźwiękowych trwający do momentu wykonania kopii emisyjnych filmu. W tym czasie film jest montowany: wybierane są duble, dodawane napisy, dźwięki efektowe, nagrywane postsynchrony, przygotowywana jest wersja emisyjna filmu.”
Trzeba dodać, że w procesie posprodukcyjnym również tworzy się wszelkiego rodzaju efekty specjalne, korekcje kolorów, animacje etc.
Jak widzicie zastosowanie After Effects jest przeogromne ! Im bardziej będziecie się zagłebiać w jego świat tym więcej technik będziecie poznawać. Od zwykłej animacji tekstu przez proste animacje obiektów po morphing, rotoscoping, kluczowanie (green screen) i inne. Nie czekajcie ! Zacznijcie zabawe już dziś !
Możecie ściągnąć wersję trial After Effects ze strony producenta :

adobe

Jest to wasz pierwszy krok ku dobrej zabawie, która w przyszłości może przerodzić się w coś więcej – dobrą pracę, która będzie sprawiać Wam przyjemność. Pewnie teraz myślicie „Ok sciągnąłem/ęłam trial i co teraz ? mnóstwo paneli, jakieś timeline’y, presety, effecty za dużo tego ! Nauka zajmie mi całe lata !” w rzeczy samej nauka zajmuje sporo czasu jednak nie jest to takie trudne jak wygląda na pierwszy rzut oka. Na początek polecam Wam jedną z najbardziej znanych stron internetowych dotyczących After Effects, którą jest www.VideoCopilot.net Właściciel tej strony Andrew Kramer, przez wielu uważany za guru środowiska After Effects, przygotował dla Was specjalny kurs o nazwie „Basic Training” (podstawowy trening). Podczas dziesięcio częściowego treningu A.Kramer zapozna Was z interfejsem oprogramowania, importowaniem plików, zarządzaniem nimi, jak dodawać efekty na nasze materiały, przedstawi podstawy animacji, kluczowania, motion trackingu, time remappingu, integracji 3D i wielu innych ważnych aspektów Adobe After Effects, a na koniec razem z Wami stworzy animacje przedstawiającą „Basic Training”, którą możecie zobaczyć na stronie kursu : VideoCopilo Basic i to wszystko za darmo. Czy to nie wspaniałe ?! Jednak są to tutoriale (filmy szkoleniowe) prowadzone w języku angielskim. Ci z Was, którzy nawet słabo znają ten język myślę, że sobie świetnie poradzą ponieważ po 1sze twórca tych filmów wszystko tłumaczy i pokazuje czasem po kilka razy gdzie, co i jak wcisnąć, a po 2gie mówi on bardzo prostym angielskim.

Dla tych, którzy w ogóle nie znają angielskiego, albo nie podołają Andrew Kramerowi przedstawiam książkę „Adobe After Effects CS3 Professional. Oficjalny Podręcznik”. Jest to książka w języku polskim i kosztuje ok. 80 zł. Oto link do niej : Adobe After Effects CS3 Professional. Oficjalny Podręcznik .

zhel_after_effects_cs3_prof_oficjalny

Polecam Wam mimo wszystko zacząć naukę angielskiego ponieważ większość wiadomości, informacji, tutoriali etc. dostępnych w internecie jest właśnie w tym języku.Po poznaniu podstaw After Effects możecie i musicie dalej szkolić swoje umiejętności niczym lekarz. Pomocne Wam przy tym będą następujące linki, które zawierają tutoriale, wiadomości ze świata grafiki, filmu itp. :

mlta

gorilla

ae+

VideoCopilot

cow

motionworks

layers

Nie zapominajmy o naszym rodzinnym forum dotyczącym After Effects :

after effects pl

Chciałem jeszcze dodać abyście oglądali jak najwięcej tutroiali, nawet takie których efekt końcowy Was specjalnie nie interesuje. Powód jest prosty, w każdym tutorialu są przedstawione różne techniki, które można wykorzystać na wiele sposoby. Dlatego OGLĄDAJCIE TUTORIALE ! zamiast potem rozmyślać jak zrobić daną rzecz i w końcu jej nie zrobić. Jak mawiał Bruce Lee „If you spend too much time thinking about a thing, you will never get it done”.

Wszystko pięknię i uroczo, ale dlaczego mam zaczynać pracę w After Effects ?

Dlaczego ? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli jesteś osobą kreatywną, chciałbyś/chciałabyś zacząć tworzyć animacje, efekty specjalne, zająć się postprodukcją filmową oraz telewizyjną to After Effects jest dla Ciebie ! Stanie się on twoim oknem na świetną zabawę, wyrażenie siebie, podzielenia się swoimi pomysłami, znalezieniem dobrej pracy, w której będziesz mógł/mogła puścić wodze swojej wyobraźni i kreatywności. Jednak musicie pamiętać, że przed Wami ciężka praca, zaopatrzcię się w spory zapas cierpliwości. Nic samo do Was nie przyjdzie, trzeba na to ciężko zapracować i poświęcić temu sporo czasu. Dlatego odpowiedzmy sobie na kolejne pytanie.

Ok, ale kiedy mam zacząć ?

Jak najszybciej się da ! Im wcześniej zaczniecie tym lepiej dla Was, pamiętajcie słowa Bruce’a Lee ! Polski rynek w tym temacie jest jeszcze w zasadzie zielony, staneliśmy na epoce Photoshopa, gdy cały zachód już dawno odkrył moc After Effects. Tak jak zwykle bywa, do nas przyjdzie za kilka lat, ale na pewno przyjdzie, a wtedy Wy będziecie gotowi !

Do pracy rodacy !

 

r4inski