Czy nie myśleliście kiedyś o tym, aby stworzyć animowaną czołówkę swojego newsowego programu informacyjnego, albo czołówki na videoblog? Oczywiście można to zrobić w programie Adobe After Effects, ale dzięki kilku skryptom z AEScripts można to zrobić szybko i na dodatek dobrze. Dziś kilka słów o skrypcie AEMap oraz Locations, które możecie znaleźć na stronie AEScripts.

Jeśli ktokolwiek z Was nie słyszał nigdy o stronie AEScripts a korzysta w swojej pracy z programu Adobe After Effects, lub planuje rozpoczęcie pracy na poważnie z nim – powinien się ze stroną zaprzyjaźnić. Strona jest miejscem, w którym inni twórcy udostępniają – najczęściej za niewielką lub dowolną opłata swoje skrypty, które im pomagają w pracy.

Wracając do sedna, czyli do AEMap oraz Locations są to dwa skrypty, z których jeden z nich generuje mapę świata, dając nam dość duże możliwości ingerowania w nie i pracy na nich. Jeśli ktokolwiek z Was kiedyś pracował nad stworzeniem bardziej skomplikowanego intro a’la czołówka programu informacyjnego czy kanału telewizji informacyjnej typu TVP Info, TVN24 czy Polsat News z pewnością doceni ten plugin. Mam tez nadzieję, że dzięki niemu będziecie mogli stworzyć animacje i czołówki jeszcze lepsze niż w stacjach telewizyjnych wspomnianych przeze mnie powyżej.

After Effects i AEMap Demo

AEMap Tutorial

Pobierz skrypt: aescripts.com/aemap/

Drugi skrypt to jeden z nowo dodanych ostatnio skryptów skrypt Locations. Oczywiście jest to skrypt również do Adobe After Effects. Skrypt pochodzi jak można się domyślać o d tego samego autora i również dotyczy generowania map, a dokładniej rzecz ujmując służy do generowania markerów w wyznaczonych miejscach na mapie świata. Markerami tymi mogą być obiekty Null Object, światła, warstwa tekstowa czy warstwy – co daje nam ogromne możliwości. Co najważniejsze – koordynaty miejsc możemy wprowadzać bardzo precyzyjnie na podstawie koordynatów GPS. Myślę, że tym skryptem powinni się zainteresować spece z wspomnianych przeze mnie stacji, gdyż czasem, gdy oglądam jakieś wizualizacje lokalizacji w ich wykonaniu to nie ma to za dużo wspólnego z rzeczywistością.

Zobaczcie sami, co to maleństwo potrafi:

Adobe After Effects Locations Demo:

Locations Tutorial:

Pobierz skrypt: aescripts.com/locations/

Mam teraz nadzieję, że dzięki tym skryptom zdecydowanie łatwiej będzie Wam stworzyć jakąkolwiek animację z mapą w roli głównej, a jeśli wpadniecie kiedyś, aby zrobić videoblog będący konkurencją dla telewizyjnych stacji informacyjnych to już macie sposób na czołówkę z mapą, oraz na animację w trakcie programu gdzie pokazujecie np. gdzie spadł śnieg czy gdzie wczoraj piliście kawę.