Edycja, montaż i efekty specjalne pod jednym dachem? Adobe gotów do „gry w ekstraklasie” filmowej? David Fincher wyznaczył nowe standardy postprodukcji. Między innymi dzięki Adobe: Premiere Pro i After Effects.

gone girl lead

W październiku 2014 roku Adobe zorganizowało spotkanie z ekipą montażową filmu Davida Finchera „Zaginiona dziewczyna”. Kirk Baxter, Peter Mavromates, Tyler Nelson i Jeff Brue opowiedzieli słuchaczom o kulisach ich pracy nad thrillerem, który zebrał czternaście nagród i trzydzieści cztery nominacje, w tym cztery do Złotych Globów.

Zwykle poszczególne etapy postprodukcji odbywają się w kilku specjalistycznych studiach, co często powoduje rozmycie przekazu i zamierzonych przez reżysera efektów. Fincher przeskoczył tą trudność. Postawił na ciągłą pracę zespołową z ludźmi, którym w najwyższym stopniu zależało, na jakości produkcji. Pod jednym dachem umieścił edycję, montaż i efekty specjalne. Umożliwiła mu to technologia Dynamic Link od Adobe.

gone girl1

Przez kilka pierwszych miesięcy projektu specjaliści Adobe przebywali razem z zespołem, ulepszając, poprawiając i dostosowując oprogramowanie dla efektywnej i efektownej pracy nad filmem. Ostatnie aktualizacje Creative Cloud zawierają wiele funkcji rozbudowanych dzięki współpracy przy „Zaginionej dziewczynie”.  Są to, między innymi: możliwość pracy z wieloma projektami, zaawansowane wyszukiwanie na osi czasu oraz Render&Replace, pozwalająca na szybkie odtwarzanie złożonych projektów przez zastępowanie ich zrenderowanymi klipami.

Film powstał z 500 godzin surowego materiału, zarejestrowanego za pomocą kamer RED Dragon 6K. Prace przebiegały w rozdzielczości 5K, a ostateczną wersję filmu wypuszczono w 4K (4096×1706). Obszary naddatku posłużyły do stabilizacji i kadrowania. 80% ujęć zostało poddane takim dopasowaniom. Chcąc uzyskać najwyższą, jakość obrazu, ekipa prowadziła edycję na zrenderowanych klipach. Po skończonym ujęciu powracała do materiału RAW, aby w końcu zarejestrować je w pełnej rozdzielczości.

Zasadniczą zaletą pracy w środowisku Adobe było dynamiczne połączenie między Premiere Pro i After Effects. Po stworzeniu sekwencji można było wzbogacić ujęcia o właściwe efekty oraz wprowadzać zmiany, które automatycznie aktualizowały się w całym projekcie.

gone girl2

Wydaje się, że „Zaginiona dziewczyna” pozbawiona jest efektów specjalnych, jednak nic bardziej mylnego.  Użyto ich, choć w sposób niedostrzegalny.  Jedna trzecia scen została złożona z kilku dopasowanych względem siebie ujęć, różnych dla poszczególnych aktorów. Technika ta pozwoliła zrezygnować z przysłowiowego kręcenia dubli w nieskończoność, zastępując je odpowiednimi poprawkami w After Effects. Każdą scenę potraktowano z wielką starannością, tak jakby była całym filmem sama w sobie.   After Effects okazał się satysfakcjonującym narzędziem do podkładania otoczenia i nieba, ustawienia charakterystycznej kolorystyki, dodawania odbłysków, świateł, oznakowań, drzew i śniegu oraz odtwarzania obrazów TV i całej otoczki związanej z szałem medialnym, który stał się niejako jednym z bohaterów filmu. W tym samym czasie Premiere Pro posłużył do całościowego montażu filmu, który ogląda się od początku do końca z zapartym tchem.

Ostatnie 5 lat technologii i doświadczenia płynące z postprodukcji „The Social Network”, „House of cards” i „Dziewczyny z tatuażem”, spięte usprawnionym systemem od Adobe pozwoliły Fincherowi osiągnąć rezultaty, jakich Hollywood jeszcze nie widziało. Czas pokaże, czy jego podejście do postprodukcji przyjmie się na dłużej. Pozostaje czekać na doniesienia z branży i kolejne tak efektowne i wciągające filmy.

Nagranie z panelu dyskusyjnego Adobe można obejrzeć tu: