adobe-zmienia-polityke-upgrade-cs6Adobe jakiś czas temu zaprezentowało swoją nową politykę odnośnie uaktualniania programów swojej firmy co bardzo mocno nie spodobało się społeczności użytkowników. I o ile Adobe jest ogromną firmą to okazuje się że jest w stanie wysłuchać użytkowników.

O nowej polityce Adobe oraz wielkim sprzeciwie społecznym użytkowników pisaliśmy jakiś czas temu w artykule Adobe – opamiętaj się!!! Społeczność międzynarodowa sprzeciwiała się nowej polityce Adobe dość jednogłośnie, po publikacji artykułu na MF okazało się bardzo szybko że dyskusja rozgorzała również w polskojęzycznej sieci (komentarze pod artykułem, wykop, branżowe fora internetowe, sieci społecznościowe ), ale jak to bywa w naszym kraju – gdzie dwóch polaków tam 3 poglądy polityczne – poglądy nie były aż tak jednogłośne. Najczęściej podnoszonym argumentem było to że Adobe jest duże i co byśmy nie pisali to i tak zrobi co zechce. Innym poglądem było dość brutalne stwierdzenie: Jeśli chcesz korzystać z ich programów to musi Cię być na nie stać i musisz się godzić na wszystko co wymyśli firma Adobe.

Całe szczęście nie wszyscy wychodzili z takiego założenia i poruszenie społecznie jednak coś dało. Firma Adobe ogłosiła że wycofuje się ze swojej polityki aktualizacji tylko o jedną wersję do przodu i zachowuje upgrade o 3 wersje.

Oficjalne stanowisko Adobe:

„CS6 Upgrade Offer for CS3 and CS4 Customers

With these great new releases coming in 2012, we want to make sure our customers have plenty of time to discover which offering is best for them. Therefore, we?re pleased to announce that we will offer special introductory upgrade pricing on Creative Suite 6 to our customers who own CS3 or CS4.

This offer will be available from the time CS6 is released until December 31, 2012. More details on this offer, as well as any introductory offers for existing customers to move to Creative Cloud membership, will be announced when CS6 and Creative Cloudare released later this year.”

Najważniejszą nauką jaka płynie z całego zamieszania z Adobe jest to że jednak mamy coś do powiedzenia, mamy prawo jako użytkownicy wyrażać swoje zdanie na temat zmian polityki firmy, i mamy prawo oczekiwać reakcji na nasze potrzeby.

Więcej na temat polityki aktualizacyjnej firmy Adobe: What is Adobe’s upgrade pricing policy?