Powoli mija dwa lata od dnia, w którym firma Adobe kupiła serwis Behance i zintegrowała go z usługami Creative Cloud, a dziś wraz z informacją finansową na temat zamknięcia czwartego kwartału ujawniła informację o kupnie serwisu Fotolia.

Fotolia-kupiona-prze-Adobe

Powstały w 2005 roku serwis Fotolia służy do kupowania oraz sprzedaży zdjęć i grafik stockowych, a właścicielami są – a może lepiej będzie powiedzieć byli – firmy KKR i TA Associates. W tej chwili w bazie plików Fotolii znajduje się prawie 35 milionów zdjęć grafik i materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości i jakości.

Z informacji, jakie udzieliła firma Adobe wynika, że z jednej strony Fotolia zostanie zintegrowana z chmurą Creative Cloud, co pozwoli nie tylko na łatwiejsze kupowanie materiałów przez użytkowników, ale również pozwoli na zdecydowane ułatwienie i przyspieszenie procesu sprzedawania swoich autorskich materiałów poprzez Fotolię. Z drugiej zaś strony firma uspokaja – serwis nadal będzie dostępny dla wszystkich w klasycznej – niepowiązanej z Creative Cloud – wersji przeglądarkowej.

Jeszcze nie wiemy precyzyjnie jak będzie wyglądała integracja serwisu Fotolia i Adobe, ale z wypowiedzi jej przedstawicieli wynika, że prace trwają nad integracją z Behance, integracją z Creative Cloud, ale również nad stworzeniem dodatkowych pakietów Creative Cloud, które gwarantowałyby dostęp do zasobów Fotolii w ramach jednego abonamentu. Wszystkie szczegóły mamy poznać w  pierwszym kwartale roku 2015.

Jako ciekawostkę należy podać informację, że serwis Behance dwa lata temu został kupiony przez Adobe za 150 milionów dolarów, a transakcja zakupu serwisu Fotolia to bagatela 800 milionów dolarów.

Dodatkowo Adobe donosi, iż zamyka ostatni kwartał 2014 roku z ilością 3,4 milionów użytkowników, co jest dość sporym wzrostem w porównaniu do ostatniego kwartału, w którym ilość użytkowników Adobe wynosiła 2.8 milionów.

Co przyniesie przyszłość? Ciężko powiedzieć, ale widząc rozpęd, jakiego nabiera Adobe możemy spodziewać się nowych doniesień tego typu pewnie już wkrótce. Dla osób, które korzystają z usług Creative Cloud to z całą pewnością dobra wiadomość – każda tego typu integracja usług ułatwia proces twórczy i działanie.