Często w sieci, na forach i w innych tego typu miejscach pojawiają się pytania typu: …gdzie znajdę jakieś dobre darmowe pluginy, dlaczego After Effects posiada tak mało pluginów oraz wiele innych tego typu dość dziwacznych pytań. Zadawanie takich pytań wynika przede wszystkim z niewiedzy, ale także z pewnego rodzaju marketingu promującego pogląd: bez pluginu X i skryptu Y nie zrobisz dobrej animacji w After Effects – nic bardziej mylącego.

Podstawowy zestaw pluginów zawartych w AE jest wystarczający do zrobienia całkiem ciekawych rzeczy. Niestety rozmawiając nawet z bardziej doświadczonymi użytkownikami odnosze wrażenie że zapomnieli o istnieniu niektórych pluginów istniejących w AE w zasadzie od początku istnienia programu. Całe szczęście nasz anglojezyczny kolega John Dickinson z serwisu Motionworks wpadł na świetny pomysł – od pewnego czasu wraz z zaproszonymi do tego innymi Motion Designerami stara się opisywać każdy efekt po kolei.

Dzieki jego uprzejmości możemy dzielić się nimi w naszym serwisie z polskimi twórcami i użytkownikami AE.

 

Tak więc zaczynamy.

Na pierwszy ogień idzie efekt zwany Add Grain czyli „dodaj ziarno”. Autorem tipsa jest John Dickinson.

{flvremote}http://www.motionworks.com.au/tips/a-z/01addgrain.mp4{/flvremote}

 Dziękuję za oglądanie, zapraszam do zaglądania na stronę autora tego poradnika www.motionworks.com.au i korzystania z jego rozległej bazy poradników na wszelkie tematy związane z motion designem. Zapraszam również do komentowania i zadawania pytań pod artykułem. Dodam jeszcze tylko że istnieje możliwość tłumaczenia na język polski tych tipsów. Każdego zainteresowanego przygotowywaniem takich tłumaczeń, oraz doskonalenia naszego serwisu zapraszam do kontaktu. Czy może takie tłumaczenia są niepotrzebne? Wypowiedzcie się.