Menu

RayTracing umarł - czyli o przyszłości 3D w After Effects

Kilka dni temu światło dzienne ujrzała najnowsza wersja aplikacji Adobe Creative Cloud a wśród nich i Adobe After Effects CC 2014. Wraz z nową wersją pojawiły się również dyskusje na temat dalszej przyszłości After Effects, których część rozwiał wczoraj Todd Kopriva.

smierc-raytracing-adobe-after-effects

Dokładniej rzecz ujmując chodzi o RayTracing i jego przyszłość - który zagościł w wersji CS6 programu After Effects jednocześnie wypierając wsparcie dla importu 3D z Photoshopa.

Dyskusje na ten temat oczywiście trwały już dość długo na forach branżowych, jednak dopiero wczoraj usłyszeliśmy oficjalne potwierdzenie tego, o czym wspominało już wiele osób - czyli śmierci RayTracingu.

W trakcie cotygodniowych spotkań #mochat organizowanych na Twitterze na pytanie odnośnie przyszłości 3D a konkretnie RayTracingu w After Effects - Todd Kopriva specjalista After Effects w firmie Adobe odpowiedział:

IT’S DEAD TO US. WE’RE PUTTING OUR 3D EFFORTS INTO INTEGRATION W/ MAXON CINEMA 4D & SUPPORTING 3D PLUG-IN MAKERS.

Mówiąc, więc krótko - zespół pracujący nad rozwojem After Effects będzie rozwijał współpracę i integrację AE z Cinema 4D oraz innymi twórcami dodatków 3D, oraz nie będzie już rozwijał RayTracingu i z biegiem czasu zniknie on całkowicie z AE.

Czy to dobrze czy źle - odpowiecie sobie sami?  Wiadomym jest, że raytracing nie jest zbyt wydajną technologią i mogą z niego efektywnie korzystać tylko osoby posiadające bardzo mocne i wydajne karty graficzne, a i to również nie bez problemów. W związku z takim postawieniem sprawy przez Adobe proponujemy powoli wycofywanie się z używania RayTracingu w swoich pracach, aby uniknąć problemów w przyszłości.

A jakie jest Wasze zdanie na temat “uśmiercania” raytracingu przez Adobe? Korzystaliście/korzystacie z niego w swojej pracy?

Więcej na temat spotkań #mochat: Motion League

Emil Gawin

Od zawsze interesujący się tworzeniem obrazu i wprawianiem go w ruch na wszelkie sposoby. Poczynając od malarstwa czy rysunku, przez animację i motion design a na filmowaniu i postprodukcji kończąc. Od kilku lat dzielę się wiedzą działam w internecie oraz poza nim staram się tworzyć społeczność ludzi twórczych.

Jednocześnie pracuję w "branży" tworząc animacje, i inne ruchome obrazy.

Znajdziecie mnie na Google+ i Twitter

Strona: splaszfx.pl/

Komentarze  

 
0 # Kamil Kryński 2014-06-25 21:02
W sumie po wyjściu elementa raytracing stał się zbyteczny :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # Emil Gawin 2014-06-26 12:22
Tak i nie. Raytracing otrzymujemy "za darmo" kupując AE, a za Elements trzeba dopłacić więc tylko osoby które korzystają z modeli 3D często mogą sobie na niego pozwolić, a reszta jednak korzystała z Raytracingu gdy musiała.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt