Menu

Nie żyje Marian Wantoła. Rysownik bajek wszechczasów

marian-wantola-nie-zyje-motionfreaksTak. Niestety to nie jest tylko chwytliwy tytuł a’la brukowce. Marian Wantoła jeden z najstarszych polskich animatorów, rysownik i współtwórca animacji do Reksia i Bolka i Lolka zmarł w 1 stycznia 2013 w Bielsku-Białej.

O Marianie Wantole pisaliśmy przy okazji szumu, jaki wywołał materiał programu Sprawa dla reportera wyemitowany kilkanaście dni temu w artykule: Zapomniani geniusze - Marian Wantoła i Jacek Karpiński.

Cała sprawa odbiła się szerokim echem w sieci i wywoływała czasem ostre dyskusje i skrajne poglądy. W tej chwili warto jednak pamiętać o tym, że Marian Wantoła był rysownikiem i animatorem, który rozpoczął pracę w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej już w 1951 roku i w trakcie swojej pracy współtworzył filmy animowane między innymi o przygodach psa Reksia czy Bolka i Lolka. Podczas ponad 50 lat pracy, jako animator współtworzył takie kreskówki jak  "Przygody błękitnego rycerzyka", "Podróże kapitana Klipera", "Lisa Leona", a ostatnim projektem, w którym brał udział był serial animowany "Między nami bocianami"

W listopadzie – jeszcze w trakcie trwania całej „akcji pomocowej” pan Marian Wantoła trafił do szpitala z zapaleniem płuc. Studio, z którym był związany przez większość życia poinformowało przed chwilą, że Marian Wantoła zmarł 1 stycznia 2013 roku w szpitalu w Podbielskich Wilkowicach. W lutym 2013 roku skończyłby 86 lat.

Emil Gawin

Od zawsze interesujący się tworzeniem obrazu i wprawianiem go w ruch na wszelkie sposoby. Poczynając od malarstwa czy rysunku, przez animację i motion design a na filmowaniu i postprodukcji kończąc. Od kilku lat dzielę się wiedzą działam w internecie oraz poza nim staram się tworzyć społeczność ludzi twórczych.

Jednocześnie pracuję w "branży" tworząc animacje, i inne ruchome obrazy.

Znajdziecie mnie na Google+ i Twitter

Strona: splaszfx.pl/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt