Menu

Przyjaźń, która wyprzedza wymiary

„Rabbit and Deer”, film krótkometrażowy młodego, węgierskiego reżysera Pétera Vácza jest jedną z najlepszych animacji 2013 roku, wyświetlany w 63 krajach, na ponad 300 festiwalach, zdobył uznanie, ponad 50 nagród międzynarodowych oraz 120 wyróżnień. Ciekawostką jest, że „Rabbit and Deer” jest filmem dyplomowym tego twórcy. Wyjątkowość animacji polega na połączeniu w sobie wymiarów 2D i 3D, które wykraczając poza samą technikę wykonania, przekłada się na poruszającą opowieść dotykającą problemów przyjaźni.

rabbit deer 01

Bohaterami opowieści są Królik oraz Jeleń, którzy razem wiodą szczęśliwe życie w płaskim świecie. Pewnego dnia ich przyjaźń zostaje poddana wielkiej próbie. Jeleń pochłonięty obsesją wynalezienia formuły do stworzenia trzeciego wymiaru, coraz mniej czasu poświęca Królikowi. Przypadek sprawia, że przenosi się do obcej jak dotąd, trójwymiarowej rzeczywistości swoich marzeń. Przechodzi przez płaską ścianę do krainy odpowiadającej jego cechom, w której może robić, co tylko zapragnie, poruszać się we wszystkich kierunkach, a nie tylko w jednej płaszczyźnie. Jeleń próbował zaprosić do nowego świata Królika, ale to miejsce okazało się być zbyt niebezpieczne dla delikatnego, papierowego przyjaciela. Ich relacja zostaje wystawiona na ciężką próbę, bohaterowie muszą odnaleźć drogę, która pozwoli im przekroczyć granice między światami.

Peter Vacz studiował na Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie. Rozpoczynając pracę nad swoim dyplomem wiedział, że chce wykorzystać mieszane techniki animacji.  

Połączenie animacji lalkowej z poklatkową animacją 2D jest samo w sobie fascynującym pomysłem. Młody, ambitny reżyser szukał ciekawej narracji i wyrazistych bohaterów. Ich pierwowzór znalazł, patrząc na swoją relację z dziewczyną, w której ona przypominała Królika a on Jelenia. Mając swoje postacie, rozwijał niezależnie ich osobowości, tworząc ostatecznie uniwersalną historię prawdziwej przyjaźni.

rabbit deer 03

Praca nad filmem zajęła młodemu reżyserowi 1,5 roku. W tym czasie powstawały pomysły, szkice i storyboardy. Pierwsza część filmu, w której akcja rozgrywająca się w rzeczywistości dwuwymiarowej animowana była wyłącznie komputerowo, przy użyciu Adobe Flash i tabletu Wacom oraz kolorowana w oprogramowaniu TV Paint. Świat 2D został maksymalnie uproszczony, jeśli chodzi o formę i kolorystykę natomiast świat 3D charakteryzują intensywne kolory oraz trójwymiarowe, ręcznie robione i malowane obiekty. Wyjątek stanowi głowa Jelenia, która dla zachowania bogatej mimiki, zaprojektowana została komputerowo i drukowana na potrzeby filmu za pomocą wysokiej rozdzielczości drukarki 3D.

rabbit deer 06

Postać Królika w pewnym momencie opowieści zostaje „wycięta” z płaskiej powierzchni papieru i przechodzi w trójwymiarowy świat Jelenia.

Praca nad tą częścią filmu była dla zespołu największym wyzwaniem, ale jednocześnie najlepszą nauką i świetną zabawą. Do tworzenia animacji poklatkowej wykorzystano aparat fotograficzny Canon 60D oraz oprogramowania Dragonframe.

Patrycja Szymczyk

Fascynuje mnie animacja, digital painting i wszystko, co można zrobić z cyfrowym obrazem. Rozwijam się w tych dziedzinach na studiach i prywatnie, przy każdej możliwej okazji łącząc je z zamiłowaniem do nowoczesnych mediów, organizacji eventów i marketingu. Kiedy nie jestem przed monitorem ani na wydarzeniu kulturalnym, można mnie spotkać w trasie, jadącą autostopem i ścigającą się ze słońcem.

Moje portfolio: Behance

i dotychczasowe doświadczenie: LinkedIn

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt