Menu

Historia Oskarowych efektów specjalnych

O nominacjach do tegorocznych Oskarów za efekty specjalne już pisaliśmy i mówiliśmy kilkukrotnie. Co powiecie na porównanie efektów specjalnych wszystkich zwycięskich filmów od 1977 roku w tej dziedzinie?

special-effects-award-oscar

Na właśnie taki pomysł wpadł Nelson Carvajal. Opublikował na swoim kanale vimeo świetnie skrojony 4:30 minutowy klip ze scenami ze wszystkich filmów, które w kategorii Efekty Specjalne zdobywały Oskara od 1977 roku, – czyli od roku, w którym na stałem ta kategoria powróciła na galę Oskarową.

A może teraz po obejrzeniu filmu wskażecie po kolei tytuły filmów, które zdobywały nagrodę? Tylko pamiętajcie – bez podglądania na Wiki i innych stronach :)

Emil Gawin

Od zawsze interesujący się tworzeniem obrazu i wprawianiem go w ruch na wszelkie sposoby. Poczynając od malarstwa czy rysunku, przez animację i motion design a na filmowaniu i postprodukcji kończąc. Od kilku lat dzielę się wiedzą działam w internecie oraz poza nim staram się tworzyć społeczność ludzi twórczych.

Jednocześnie pracuję w "branży" tworząc animacje, i inne ruchome obrazy.

Znajdziecie mnie na Google+ i Twitter

Strona: splaszfx.pl/

Komentarze  

 
0 # Piotr Krze 2014-02-03 21:10
bardzo ciekawe zestawienie, troche szkoda że teraz efekty specjalne tp tak na dobrą sprawe efeky komputerowe, od siebie polecam www.cinefex.com, ja powoli kompletuje sobie edycje na ipada, zdecydowanie polecam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # Emil Gawin 2014-02-03 21:37
A czy jest coś złego w efektach komputerowych? Technika poszła tak do przodu że sam przysłowiowy komputer daje nam możliwości w zasadzie nieskończone - to chyba dobrze.
Dzięki temu możemy oglądać naprawdę doskonale zekranizowane historie których stworzenie na takim poziomie byłoby w zasadzie niemożliwe i nie mam tu na myśli kolejnego filmu z wybuchami czy o superbohaterach , ale np. doskonale zbudowany świat w filmie "Wielki Gatsby" czy "Hugo i jego wynalazek". Obydwa filmy serdecznie polecam tym którzy ich jeszcze nie widzieli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # Kamil Kryński 2014-02-04 12:54
Myślę, że Piotrowi chodziło głównie o to, że kiedyś trzeba było ręcznie modelować rekwizyty, makiety a dziś większość rzeczy robi masa ludków przy komputerze :)
Aczkolwiek nie jest jeszcze tak źle, polecam:
https://www.youtube.com/user/StanWinstonSchool
Wiele rzeczy wciąż się robi wg starej szkoły.

Osobiście współczuje aktorom, którzy muszą grać na Green Boxie , np. Ian McKellen na planie Hobbita musiał nagrywać osobno każdą scenę, by było widać, że jest znacznie wyższy od hobbitów. Jednak gdyby nie to, nie moglibyśmy oglądać tak świetnie wizualnie zrobionego filmu. Zawsze trzeba coś poświecić :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt