Menu

Virtual Reality w Adobe After Effects

skydomeKażdy użytkownik programu Adobe After Effects w pewnym momencie staje przed próbą stworzenia środowiska 3d dla swojej animacji. Sam AE nie posiada takiej możliwości, ale od pewnego czasu z pomocą przychodzą nam twórcy pluginów skryptów oraz innych magicznych rozwiązań i właśnie o kilku z nich opowiemy w tym artykule.

1. Pierwszym i najbardziej znanym jest oczywiście plugin -? z ostatnio szeroko omawianej w naszym serwisie stajni - Trapcode Horizon.

trapcode-horizon

Jest to stosunkowo nowy plugin służący do tworzenia środowisk 3d wewnątrz programu Adobe After Effects.  Posiada również możliwość mapowania zdjęć oraz gradientów, oraz wspiera rendering 32 bitowy. Koszt takiej przyjemności to wydatek $99.00

Więcej na jego temat możecie się dowiedzieć z oficjalnego tutoriala prezentującego podstawowe funkcje pluginu

Oglądaj

Wersję trial Trapcode Horizon do testów możecie pobrać stąd: Pobierz

2. Drugim sposobem jest użycie nowego skryptu od Bena Rollasona o nazwie Skydome.

skydome-2

Niektórzy z was mogą znać zestaw expressionów od tego autora pod nazwą Skybox - był to sposób jednak bardzo ograniczony, więc na jego bazie powstał Skydome.

Tak jak w przypadku Horizon skrypt ten służy do tworzenia przestrzeni 3d (VR) w Adoobe After Effects, z tą jednak różnica, że skrypt jest zdecydowanie tańszy od pluginu Horizon i daje nam zamierzony efekt w zasadzie za pomocą jednego kliknięcia.

Bez zbędnych wstępów zapraszam do obejrzenia tutoriala prezentującego możliwości skryptu:

Oglądaj

Oraz pobierania skryptu: Pobierz

3. Trzecim i ostatnim sposobem, o jakim chcę napisać jest sposób zaprezentowany przez Carla Larsena w czteroczęściowym tutorialu zatytułowanym Building a Cube World.

3d-world-ae

Sposób przedstawiony przez niego daje nam możliwości zbliżone do tych, jakie daje nam Horizon czy Skydome jednak bez użycia żadnych dodatków, poza tymi, które każdy posiada w swoim Adobe After Effects.

Zapraszam, więc do oglądania:

Część 1

Building a Cube World: Part 1

Część 2

Building a Cube World: Part 2

Część 3

Building a Cube World: Part 3

Część 4

Building a Cube World: Part 4

I jak? Który ze sposobów wydaje wam się najlepszy? Który najodpowiedniejszy? Zapraszam do testowania każdego z  nich i dzielenia się wrażeniami, oraz dziełami powstałymi przy ich pomocy.

 

Emil Gawin

Od zawsze interesujący się tworzeniem obrazu i wprawianiem go w ruch na wszelkie sposoby. Poczynając od malarstwa czy rysunku, przez animację i motion design a na filmowaniu i postprodukcji kończąc. Od kilku lat dzielę się wiedzą działam w internecie oraz poza nim staram się tworzyć społeczność ludzi twórczych.

Jednocześnie pracuję w "branży" tworząc animacje, i inne ruchome obrazy.

Znajdziecie mnie na Google+ i Twitter

Strona: splaszfx.pl/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt