Menu

Ściąganie muzyki i filmów legalne od zawsze

legalna-kultura---pobieranie-plikow-legalnie-z-sieciLegalność w sieci? Można czy nie można pobierać filmy i muzykę? Można czy nie można pobierać i kopiować książki? Problem ten jest tak stary jak sam Internet, a ostatnie wydarzenia i akcje społeczne znowu go zaogniły. Więc jak to jest z tymi piratami?

Zanim przejdę do wątku głównego może kilka słów uzasadnienia, dlaczego o piratach i pobieraniu filmów, książek, muzyki czy programów oraz gier piszę właśnie na Motionfreaks. Powodów jest kilka:

1. Możliwość pobrania plików z muzyką, filmami i innymi materiałami zdecydowanie ułatwia dostęp do szeroko pojętej kultury i sztuki. A niezależnie od tego, jakim programem jesteśmy najbardziej zainteresowani to uprawiamy sztukę i możliwość inspirowania się innymi dziełami powinna znajdować się na pierwszym miejscu.

2. Ponieważ w tej chwil funkcjonuje bardzo wiele niedomówień i przekłamań w interpretacji polskich przepisów odnoszących się do kopiowania treści i ich rozpowszechniania.

3. Ponieważ wiemy, że jest to akurat zagadnienie interesujące wielu z Was. Przejdźmy, więc do sedna.

prawo-kultury-pobieraj-legalnie-filmy-i-muzyke

Kiedyś pirat wiedział, że jest piratem - dziś wszyscy jesteśmy piratami.

Odnoszę wrażenie, że kilka lat temu - czyli w czasach jeszcze przed Facebookiem, Twitterem czy nawet Google (tak. Wyobraźcie sobie, że były kiedyś takie czasy, że był Internet i nie było Google i ja te czasy pamiętam :)) większość użytkowników sieci przywiązywała zdecydowanie większe znaczenie do legalności i przede wszystkim miała większą świadomość tego, co robi i jakie może to nieść za sobą konsekwencje. Teraz świat Internetu odnoszę wrażenie, że podzielił się na dwie grupy:

- tych, którzy pobierają wszystko jak leci w myśl zasady  - skoro jest to można

- i druga grupa, która wszędzie widzi piratów, złodziei, nadużycia i wszędzie węszy spisek oraz zastępy CBŚ czy innego CBA, które czyhają za każdym rogiem na potencjalnego pirata, który przypadkiem obejrzy na YT filmik, który wylądował tam niezgodnie z prawem.

Oczywiście prawda jak zwykle leży po środku i czas się z nią zapoznać, jeśli chcemy korzystać z tego, co się nam należy, a unikać miejsc, w których łamiemy prawo.

Zawsze, gdy słucham i czytam na temat kolejnych oskarżeń, kolejnych wojen o z piratami przypomina mi się utwór “Don't Download This Song” autorstwa amerykańskiego kabareciarza "Weird Al" Yankovica - swoją drogą z ciekawie narysowanym klipem, dlatego tez zanim przejdziecie do lektury praw autorskich mała humorystyczna refleksja:

Co można a czego nie można z plikami w sieci?

Od razu warto powiedzieć, że nie wszystkie zasady odnoszą się do wszystkich rodzajów plików i tak to, co wolno zrobić z na przykład filmem nie koniecznie odnosi się do oprogramowania i gier.

- Pobieranie i udostępnianie filmów - można pobierać z sieci legalnie, a jedyne, o czym należy pamiętać to to, aby nie udostępniać ich innym. Możesz również kopiować na inne nośniki filmy, które samodzielnie legalnie zakupiłeś i nawet udostępniać je swojej rodzinie i bliskim znajomym. Zabronione jest również kopiowanie i płatne rozpowszechnianie plików video, do których nie posiada się praw do dystrybucji.

- Pobieranie powielanie i udostępnianie muzyki - pobieranie utworów jest w pełni legalne, legalne jest tworzenie kompilacji plików na własny użytek naukowy, kolekcjonerski, archiwalny czy też rozrywkowy. Również w pełni legalne jest tworzenie kopii posiadanych przez siebie legalnie zakupionych płyt i innych nośników na własny użytek niezależnie od tego czy nośnik jest zabezpieczony przed kopiowaniem czy nie.

- Książki - kopiowanie i rozpowszechnanie - kopiowanie zakupionych przez siebie książek niezależnie czy do wersji elektronicznej czy papierowej również jest legalne, jeśli oczywiście tworzone kopie są na użytek własny, rodziny i bliskich.

- Książki elektroniczne/e-booki i inne elektroniczne publikacje - pobieranie ich jest w pełni legalne i dozwolone, dozwolone jest również kopiowanie posiadanych przez siebie egzemplarzy. Nielegalne jest oczywiście jakiekolwiek ich udostępnianie.

- Programy komputerowe i gry - jakiekolwiek użycie niezakupionego programu niezgodnie z licencją, jaką posiada jest absolutnie zakazane, niezgodne z prawem i traktowane, jako kradzież.

W przypadku pobierania plików z sieci co do legalności których nie jesteśmy pewni w zasadzie nie powinniśmy się tym przejmować ponieważ zgodnie z polskim prawem nie mamy obowiązku sprawdzania legalności treści do której uzyskujemy dostęp. 

Jak widzicie na całkiem sporo możemy sobie pozwolić w ramach polskiego prawa niezależnie od tego jak głośno krzyczą te czy inne organizacje i prywatne osoby dość ślepo walczące o “swoje” prawa.

Czy mamy w genach okradanie innych czy to może ktoś próbuje nas przekonać do tego, że robimy coś złego?

legalna-kultura-co-mozna-pobierac-motionfreaks

To jak funkcjonuje prawo w naszym kraju i na co zezwala jest dość jasne, ale od pewnego czasu nie mówi się o konkretnych ustawach, a o walce z piratami, walce z nielegalnym pobieraniem plików etc.  Niestety taka walka wbrew pozorom nie służy w żaden sposób twórcom i wykonawcom tychże dzieł, a bardziej korporacjom, które zarabiają na np. wydawaniu płyt z muzyką. Dlatego też zapraszam Was do dyskusji w komentarzach - napiszcie, jakie jest wasze zdanie, co do udostępniania i pobierania plików i jak się na to zapatrujecie.

Jeśli interesują Was szczegóły odnośnie różnych rodzajów licencji oraz odniesienia do konkretnych przepisów zapraszamy do poniższych linków:

Kampania społeczna Prawo Kultury

ZPAV ostro o kampanii społecznej "Prawo kultury" - polemika

A teraz zapraszam wszystkich do pójścia na jakiś dobry koncert ulubionego zespołu, bo wtedy przynajmniej mamy pewność, że większość pieniędzy z naszego biletu trafi do zespołu.

Nie wiedzieć czemu, ale Podlaska Policja d strony której linkowałem powyżej usunęła swój artykuł dotyczący tego co wolno a czego nie wolno w sieci zgodnie z polskim prawodawstwem. Całe szczęście udało się zpaisać wersję poprzednią strony dlateo wszystkich zainteresowanych odsyłam tu: KWP - Wydział Do Walki z Przestępczością Gospodarczą

Emil Gawin

Od zawsze interesujący się tworzeniem obrazu i wprawianiem go w ruch na wszelkie sposoby. Poczynając od malarstwa czy rysunku, przez animację i motion design a na filmowaniu i postprodukcji kończąc. Od kilku lat dzielę się wiedzą działam w internecie oraz poza nim staram się tworzyć społeczność ludzi twórczych.

Jednocześnie pracuję w "branży" tworząc animacje, i inne ruchome obrazy.

Znajdziecie mnie na Google+ i Twitter

Strona: splaszfx.pl/

Komentarze  

 
0 # Oskar 2012-12-28 17:50
Kiedyś bardzo często kupowałem gry, książki, filmy i płyty, teraz robię to rzadziej, dopiero gdy coś naprawdę mi się spodoba. Niestety, ale o ile płyty jakiś czas temu kosztowały ok. 32 złote (tzw. polska cena), to teraz ciężko zobaczyć coś poniżej 39 złotych. Nie mówiąc już o tym, że z czasem stare płyty (niekoniecznie będące mega hitami) praktycznie wcale nie tanieją. Z ciekawości zajrzałem w empiku na cenę jednej z pierwszych płyt Ich troje (zespołu, który, jak wiadomo, lata świetności ma już za sobą) i kosztowała tyle co nowości popularnych obecnie wykonawców. Podobnie jest też z piosenkami w internecie. Czasem chcialoby sie po prostu ściągnąć jedną, dwie piosenki z albumu, ale albo się to w ogóle nie opłaca, albo jest to zrobione na zasadach abonamentu czy subskrypcji i trzeba zaplacić za ileś piosenek z góry, co mija się z celem. Dzisiaj chciałem kupić apkę na androida, ale gdy zobaczyłem że musze podać numer karty kredytowej, żeby zapłacić ogromną sumę 3 złotych, zrezygnowałem. Mam po prostu wrażenie, że sam fakt płacenia za coś w Internecie jest jeszcze strasznie niedoskonały i że tak naprawdę pomijając wydawanie pieniędzy, czasem po prostu łatwiej jest coś ściągnąć. Wydaje mi się, że musimy dorosnąć do tego, że w Internecie nie wszystko jest za darmo i wypracować jakieś łatwe sposoby handlowania tym. Nie mówiąc o zmianie cen, które niestety powstrzymują wielu ludzi przed jakąkolwiek myślą o płaceniu :P
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # Emil Gawin 2012-12-28 18:08
Ciekawy punkt widzenia, jednak o ile zgadzam się całkowicie z Tobą odnośnie cen muzyki w empikach to ciężko mi się zgodzić z tym że np. używanie karty kredytowej w sieci odstrasza.
Sam jestem doskonałym przykładem na to że wystarczy dac człowiekowi możliwość zapłacenia a zapłaci.
Jakiś czas temu zdarzało mi się oglądać w sieci filmy przy pomocy różnych serwisów, w tej chwili jednak gdy w końcu w naszym kraju pojawiły się serwisy VOD (choć i tak to dopiero początek ich rozwoju i raczkowanie) zdecydowanie wolę wejśc na stronę - zapłacić 5-10 pln za film i go spokojnie obejrzeć ... bez szukania, czekania na pobranie i w niewątpliwie lepszej jakości niż z nie do końca legalnych źródeł.
Myślę że problemem z tym wszystkim nie jest to że wszyscy jesteśmy złodziejami, nie to że nie dorośliśmy do płacenia, nie to że polskie prawo jest jakie jest. Moim zdaniem powodem jest to że dostarczyciele kontentu i np. firmy fonograficzne próbują bronić starego systemu w któym zarabiali krocie i nie chcą/nie potrafią się przestawić na świat i zasady XXI wieku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # es 2013-02-23 16:57
Witam..
zastanawiam się, jak w świetle naszego prawa wygląda pobieranie plików za pośrednictwem płatnych serwerów typu efofiles, hotfiles, netload itp.
czy korzystając z nich /opłacając konto "premium"/ narażamy się na jakieś konsekwencję prawne?

pozdrawiam..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # Emil Gawin 2013-02-23 17:51
W tym przypadku sytuacja wygląda dość prosto i tak naprawdę nie różni się zbytnio od tego czy korzystasz z płatnych czy bezpłatnych sposobów.
Płacąc płacisz za dostęp do przestrzeni dyskowej czy możliwości pobierania, jednak w żaden sposób nie "legalizuje to plików pobieranych przez ciebie.
Czyli wg. polskiego prawa jeśli pobierasz z takiego serwisu film lub muzykę to nie łamiesz prawa - przynajmniej wg. jego obecnej interpretacji - ponieważ nie udostępniasz, a w Polsce to udostępnianie jest niezgodne z prawem. Pobieranie nie gdyż nie możesz - teoretycznie wiedzieć czy te pliki pochodzą z nielegalnego czy legalnego źródła. Pobierając jednak program - czyli również i gry - łamiesz prawo nie posiadając licencji na jego używanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # Czarny Piotruś 2013-03-15 10:26
"pobieranie utworów jest w pełni legalne, legalne jest tworzenie kompilacji plików na własny użytek naukowy, kolekcjonerski, archiwalny czy też rozrywkowy"
Ja zapytam się jeszcze o podkłady muzyczne do filmików wstawianych na YouTube. Wiemy wszyscy że aż roi się w YouTube od najróżniejszej muzyki. W większości są to piosenki podłożone pod jakiś slideshow, Zdarzają się też filmiki satyryczne i instruktażowe mające już konkretniejsze cele. Czy prawo polskie zezwala na tego typu wykorzystywanie muzyki? Wiadomo że YT nie pozwoli nam umieścić jakiś reklam żeby na tym zarabiać. Czy jeśli wstawię taki film w kategorii non-profit lub też innej to będzie legalne? Widziałem nieraz że po skopiowaniu filmiku z takim podkładem na YT jest on blokowany w niektórych krajach. Nigdy nie spotkałem się żeby było coś zablokowane w Polsce. Potencjalny użytkownik może potraktować tą informację za sprzyjającą i zrozumieć że nie narusza żadnego prawa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # Emil Gawin 2013-03-15 11:09
To czy umieścisz dany klip w tym czy innym dziale nie zmieni faktu że nie posiadasz żadnych praw do jego używania. Nie chodzi tu o Youtube- serwis nie jest stroną w takiej sprawie, ale o instytucje które posiadają prawa majątkowe do utworów lub ich autorzy. Czyli - niezależnie do jakiej kategorii wrzucisz to ktoś może się upomnieć o swoje i albo zablokować Twój film, albo Cię nawet pozwać :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 
 
0 # Michał93 2013-09-09 09:59
Ludzie mają podzielone opinie odnośnie pobierania filmów. Jedni mówią, że można legalnie pobierać filmy (na własny użytek), które miały już swoją premierę w Polsce i na świecie. Z kolei inna grupa uważa, że to nadal kradzież i premiera niczego nie zmienia. Więc mogę bez strachu pobrać film, który miał premierę np. w kwietniu 2013?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt