Menu

Renderowanie i optymalizacja Adobe After Effects

render_all_miniKażdy, kto pracuje z programem Adobe After Effects stara się wydusić z niego oraz swojej maszyny tyle ile tylko jest możliwe. Wielu - słuchając porad "dobrych wujków" najczęściej po prostu powiększa swój zestaw komputerowy o coraz to większe kości ramu, coraz wydajniejsze procesory etc. Osobiście jednak wychodzę z założenia, że nie tędy droga i najlepszym sposobem jest optymalizowanie swojej pracy, programów i maszyn, na których działamy. I o tym właśnie będzie ta historia :)

Najważniejsza jest oczywiście znajomość naszych maszyn ich możliwości i ograniczeń a także możliwości i ograniczeń oprogramowania, na którym pracujemy.  I tu - jak wynika z moich obserwacji - nawet doświadczeni użytkownicy AE nie korzystają z "ułatwień" pracy, jakie oferuje AE.

Podstawowym źródłem takich informacji powinien być Help - w tym przypadku - do AE, jednak - ludzie zdają się o nim nie pamiętać- w związku z tym - przypominam:

Rendering and exporting overview

Supported output formats

Render and export with the Render Queue panel

Collect files in one location

Specify filenames and locations for rendered output

Render settings

Output modules and output module settings

Post-render actions

Rendering and exporting movies using QuickTime components

Render with OpenGL

Każdemu, kto pomyśli zerkając na poniższe linki: "... po co mi angielski help skoro i tak nic z niego nie rozumiem? ? polecam rozpoczęcie nauki języka " w końcu AE to anglojęzyczny program. Absolutnie opornym polecam użycie narzędzia Google Tłumacz - nie jest to rozwiązanie idealne, ale może komuś jednak ułatwi naukę.

Poza helpem pojawiają się, co jakiś czas kolejne porady przetestowane i używane przez samych twórców pracujących na After Effects. Zapraszam poniżej do zapoznania się z nimi i wprowadzania ich w życie.

Na pierwszy ogień idzie krótki poradnik od Chrisa i Trish Meyer przybliżający tajniki renderowania i jego ustawień a Adobe After Effects. Radzę wam słuchać tych państwa - osobiście uważam ich za prawdziwych "mastah" :)  Chris i Trish Meyer są autorami wielu kursów, poradników i książek odkrywających tajniki Adobe After Effects przed setkami, jeśli nie tysiącami wielu z tych, od których w tej chwili się uczymy. Więcej na ich temat możecie znaleźć na ich oficjalnej stronie Crish Design.

Aharon Rabinowitz jest autorem wielu - naprawdę wielu - poradników i tutoriali oraz podcastów publikowanych głównie w serwisie Creative Cow (który myślę, że większości z was jest dobrze znany). Poniżej zapraszam na jeden z takich podcastów na temat przyspieszenia pracy w AE, renderowania i eksportowania plików.

Kolejny poradnik został stworzony przez - przez wielu uwielbianego, przez innych ...hmm... już nie koniecznie, ale z pewnością większości znanego Andrew Kramera. Poradnik nie należy do najnowszych, jednak wart jest przypomnienia, ponieważ prezentuje kilka naprawdę użytecznych tricków ułatwiających nam pracę:

A jak sobie ułatwić pracę z AE? Na to pytanie udziela odpowiedz Franklin McMahon w swoim poradniku przypomina działanie dość oczywistych funkcji programu AE - jednak dość często zapominanych - i ich odpowiedniego użycia w celu przyspieszenia działania programu.

Faster Rendering in After Effects

W kolejnym poradniku dowiadujemy sie o istnieniu techniki zwanej Chain Rendering - dzięki której możemy zaoszczędzić naprawdę długie godziny renderowania.

Kolejna podpowiedź pochodzi z tej samej stajni, co poradnik powyżej, a prezentuje kilka technik i "sztuczek" wypracowanych przez autora na przestrzeni 15 lat pracy z programem Adobe After Effects. Naprawdę spora dawka wiedzy na temat renderowania, renderowania w tle, ustawień, odpowiedniego użycia Multi - processingu w Adobe After Effects czy pamięci podręcznej.

Jako ostatni chciałbym przedstawić poradnik stworzony przez Stefana Surmabojova - młodego graphic designera z Bułgarii, który wyjaśnia - bardzo dokładnie i wnikliwie - zasadę działania, korzyści, możliwość wykorzystania, ale i co bardzo ważne ograniczenia renderowania Open GL, które może bardzo mocno nam przyspieszyć renderownie.

I jak? Podobało się? Rozjaśniło trochę myślenie o renderowaniu I optymalizacji pracy z programem? Mam nadzieję, że tak, jeśli jednak wszystko, co zobaczyliście i przeczytali w powyższym artykule jest Wam znane i macie własne techniki pracy to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Kończąc chciałbym abyście zapamiętali jedno słowo- i możecie je odnieść do całego swojego życia- nie tylko do pracy z AE, a słowo to brzmi: OPTYMALIZACJA!

 

Emil Gawin

Od zawsze interesujący się tworzeniem obrazu i wprawianiem go w ruch na wszelkie sposoby. Poczynając od malarstwa czy rysunku, przez animację i motion design a na filmowaniu i postprodukcji kończąc. Od kilku lat dzielę się wiedzą działam w internecie oraz poza nim staram się tworzyć społeczność ludzi twórczych.

Jednocześnie pracuję w "branży" tworząc animacje, i inne ruchome obrazy.

Znajdziecie mnie na Google+ i Twitter

Strona: splaszfx.pl/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt