Menu

Wszystko i nic o kolorze

jakczujemy koloryKażdy kto tworzy jakąkolwiek ruchomą grafikę zwaną motion designem pierwszą rzeczą jaką powinien zrobić jest dobranie kolorów. Kolory warunkują klimat i wyraz ogólny całości animacji czy korekcji kolorystycznej. Poniżej przedstawiam krótką i bardzo podstawową listę kolorów i emocji jakie wywołują. Spis ten jest absolutna podstawą i minimum, które każdy kto kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób pracuje z kolorem powinien znać.

 

 

Czerwony - agresja, siła, pobudzenie, milość, namiętność, pasja. Kolor krwi, róży, znaków ostrzegawczych.

Zielony - spokój, witalność, świeżość. Kolor trawy, drzew, lasu - kolor wiosny.

Niebieski - spokój, stanowczość, władza, wierność, bezpieczeństwo. Kolor nieba.

Pomarańczowy - wesołość, radość, żywiołowość, nowoczesność. Kolor zakreślaczy biurowych :)

Żółty - pobudzający, pozytywny, radosny. Kolor słońca i plaży.

Różowy - kobiecość, niewinność, delikatność. Kolor różowej waty cukrowej :)

Fioletowy - metafizyczność, duchowość, zagadkowość, mistycyzm, wyrafinowanie. Kolor królewskich szat, żałobnych szat liturgicznych, ale i lat 60tych, młodości i buntu.

Brązowy - spokój, statyczność, bezpieczeństwo. Kolor drzew i ziemi.

Szary - praktyczność, stałość, konserwatyzm.

Biały- czystość, spokój, neutralność. Kolor zimy.

Czarny - Tajemniczość, konserwatyzm, powaga, odrębność. Kolor nocy, czarnej wołgi i garniturów na Wall Street

To chyba tyle, jeśli chodzi o podstawowe kolory. Znaczenie ich oczywiście może się zmieniać, przy odpowiednim połączeniu z innymi oraz odpowiednim akcentowaniu. Zapraszam więc do testowania najdziwniejszych połączeń i sprawdzania reakcji odbiorców na nie :) Radzę jednak uważać z odważnymi połączeniami czerwieni, pomarańczu, żółci i ostrego niebieskiego oraz nadmiernym otaczaniem się takimi kompozycjami - takie eksperymenty doprowadziły Vincenta Van Gogh'a do utraty ucha i zmysłów (a może w odwrotnej kolejności?). Źródło artykułu: http://splaszfx.pl  

Emil Gawin

Od zawsze interesujący się tworzeniem obrazu i wprawianiem go w ruch na wszelkie sposoby. Poczynając od malarstwa czy rysunku, przez animację i motion design a na filmowaniu i postprodukcji kończąc. Od kilku lat dzielę się wiedzą działam w internecie oraz poza nim staram się tworzyć społeczność ludzi twórczych.

Jednocześnie pracuję w "branży" tworząc animacje, i inne ruchome obrazy.

Znajdziecie mnie na Google+ i Twitter

Strona: splaszfx.pl/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt