Błąd
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 2255

Menu

Projektowanie oraz wskazówki

W moim blogu będę co jakiś czas umieszczać informacje na temat projektowania grafiki komputerowej oraz wskazówek. Jeżeli chodzi o projektowanie grafiki komputerowej w grę wchodzą takie tematy jak (logo, ilustracje wektorowe, rysowanie itd.) Na moim blogu będę też umieszczał swoje prace graficzne co jakiś czas. Liczę na konstruktywną krytykę odnośnie moich prac. Na moim blogu będą się też pojawiać porady dotyczące projektowania oraz programów Adobe Illustrator, Adobe Photoshop i od czego w ogóle zacząć swoją karierę jeżeli chodzi o grafikę komputerową. Wszystko opartę na swojej wiedzy oraz swoim doświadczeniu.

 • Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie posty dostępne na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Wyświetla listę kategorii tego bloga.
 • Etykiety
  Etykiety Wyświetla listę etykiet używanych na tym blogu.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj ulubionego blogera na stronie.
 • Archiwum
  Archiwum Zawiera listę postów, które zostały utworzone wcześniej.
 • Login

Logo cz.1

Dodane przez w w Grafika
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 1456
 • 0 komentarze

Projektowanie logo cz.1

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jest to mój pierwszy post na moim blogu, więc proszę Was o wyrozumiałość. Ten wpis będzie dotyczył mianowicie sprawy projektowania logo. Omówie tutaj kilka punktów mianowicie (czym jest logo, co może nam pomóc w projektowaniu logo, czego należy unikać, czy najlepiej zacząć od kartki i ołówka czy może od komputera od razu) Wiem, że to nie są wszystkie punkty dotyczące projektowania logo, ale będą się pojawiać kolejne wpisy dotyczące logo na razie jest to cz.1 A więc zaczynajmy.

1. Czym jest logo?

Bardzo dużo osób się zastanawia w ogóle co to jest logo i dlaczego w ogóle to taka droga sprawa. Wielu ludzi miesza logo z marką. Uważają, że logo to sama marka. Niestety wielu ludzi takich jest w błędzie, ponieważ logo to nie jest marka, logo ma reprezentować markę, pomóc jej się reprezentować. Logo to zbiór słów, jakiś symbol, które reprezentują daną osobę lub jakieś przedsiębiorstwo. Zadajmy sobie pytanie czy marka istnieje bez logo? Oczywiście, że nie, ponieważ wyobraźmy sobie najsłynniejszą firmę Apple bez loga. Czy ta firma byłaby znana na całym świecie bez słynnego loga jabłka? Pewnie wiele osób by nie wiedziało co to w ogóle jest. Czy firma Microsoft byłaby znana bez swojego logo myśle, że też jak najbardziej nie. Więc powiedzmy sobie szczerze, że żadna firma nie zaistnieje bez swojego logo. Poprzez logo jesteśmy w stanie zapamiętać pozytywy oraz negatywy z daną firmą. Wielu ludzi jest związanych z logo. Pomaga nam też zapamiętać, czy dana firma zrobiła na nas pozytywne wrażenie, albo może negatywne. Teraz pomyślmy. Jest jakaś firma bez logo, która zrobiła na nas bardzo złe wrażenie np. kupiliśmy buty na których nie ma logo to jednocześnie nie wiemy co to jest za firma i potem nie wiemy gdzie złożyć np. skargę. Logo daje nam do zrozumienia, czy z daną firmą warto współpracować, albo czy kupować jej produkty, czy może też nie. Zapamiętajmy wszyscy, że logo to bardzo ważna sprawa zwłaszcza dla przedsiębiorstw. To nie jest tylko mały znaczek, który jest jakąś ozdobą co dużo osób myśli.

2. Co może nam pomóc w tworzeniu logo?

Bardzo dużo projektantów zastanawia się co może mu pomóc w tworzeniu logo. Mam na myśli zupełnie początkujących projektantów. Zacznijmy od tego, że początkująca osoba zaczyna oglądać jakieś inne logo bardzo podobne do siebie i wyciąga z tego inspiracje. To bardzo zły ruch, ponieważ oglądając czyjeś logo nie mamy wyciągać inspiracji z logo tylko musimy się zastanowić jak projektant doszedł do tego, że stworzył ponadczasowe logo. Tym bardziej, że gdy inspirujemy się czyimś logo bardzo kusi nas, abyśmy powtórzyli te same logo ale w innym kolorze. Niestety to bardzo źle się skończy i dla nas samych jak i dla naszych klientów, ponieważ zostaniemy oskarżeni o plagiat. Wiec właśnie co może nam pomóc w tworzeniu logo. Przede wszystkim co należy zrobić, aby w ogóle zacząć projektować. Musimy na wstępie zapoznać się z całym profilem klienta. Zadać mu odpowiednie pytania, ale to napiszę w innym poście. Bez odpowiednio bogatej wiedzy na temat klienta oraz jego potrzeb nie jesteśmy w stanie zaprojektować ponadczasowego logo. Nie mamy projektować logo na jeden dzień tylko najlepiej ponadczasowe. Co przez to rozumieć ponadczasowe? Czyli na bardzo długi czas. W projektowaniu logo pomagają nam też badania. Najlepiej wszystkie sprawy omówić w cztery oczy, ponieważ klient wtedy widzi z kim ma do czynienia i my tak samo. Nie załatwiać sprawy mailowo, ponieważ może współpraca się zakończyć. Pytania, które musimy zadać klientowi muszą być umieszczone w tzw. briefie kreatywnym. Jest to bardzo ważny dokument, którym musimy się wspomagać przy projektowaniu logo. Kiedy znamy cały profil klienta na podstawie tego dokumentu tworzymy mapę myśli. Co to jest tzw mapa myśli. Bardzo ułatwia projektowanie, ponieważ to są słowa kluczowe odnoszące się do firmy klienta i jej gałęzie. Na podstawie mapy myśli tworzymy różnorodne szkice. Więcej na ten temat powiem w innym poście. 

3. Czego należy unikać ?

Przede wszystkim należy unikać trendów. Trendy pojawiają się i znikają i ciągle powstają nowe. To projektant powinien tworzyć trendy, a nie podążać za nimi. Unikać przede wszystkim plagiatów. Tak jak już wcześniej wspomniałem przez inspirację może dojść do plagiatu poprzez tworzenie podobnego logo tylko z innym kolorem. Kolorystyka loga jest też bardzo ważna ale więcej o tym powiem w innym poście. I co najważniejsze unikać komputera na samym początku projektowania. Wiadomo, że początkującego zaczyna kusić od razu komputer bo chce zrobić to jak najszybciej, ale prawda jest taka, że projektowanie logo to bardzo długa droga. 

4. Czy najlepiej zacząć od kartki i ołówka czy od razu od komputera?

Tak jak już wspomniałem wcześniej. Wielu początkujących projektantów chce od razu zacząć od komputera i mieć sprawę za sobą. Niestety projektowanie logo to bardzo ciężka sprawa i zarazem bardzo długa. Kiedyś nie było komputerów i jak było projektowanie czegokolwiek to była tylko kartka i ołówek. To było najlepsze rozwiązanie. Przelewamy pomysły na kartkę i potem projektujemy. W logo jest troszeczkę inaczej. Tak jak już powiedziałem wcześniej najpierw musimy się dowiedzieć cały profil klienta na podstawie którego tworzymy mapę myśli a potem nasze szkice. Wydaje się to bardzo proste ,ale takie proste to nie jest. Jeżeli ktoś nastawia się na bardzo szybką pracę to muszę mu uświadomić, że tak jak było napisane wcześniej logo to bardzo ważna sprawa. Zarazem to wizytówka danej osoby lub przedsiębiorstwa. Jeżeli logo zostanie bardzo szybko zaprojektowane, to nie odniesie sukcesu, a przyniesie same kłopoty. 

To koniec mojego pierwszego posta mam nadzieje, że komuś się spodoba i komuś się przyda. Wiem, że nie ma tutaj wszystkich informacji, które również są ważne, ale w jednym poście nie napisze wszystkiego ponieważ byłoby za dużo. Niedługo pojawi się kolejny wpis i pojawią się następne informacje dotyczące loga :) :)

 

Oceń ten wpis:

Witam wszystkich. Jestem Karol. Jestem początkującym grafikiem komputerowym. Grafiką komputerową interesuje się od 18 roku życia za czasów technikum informatycznego. Bardzo interesuje mnie projektowanie grafiki komputerowej typu (logo, druk, ilustracje wektorowe itd.) sprzęt komputerowy oraz rysowanie i fotomanipulacje. Serdecznie zapraszam na mojego bloga. Mam nadzieje, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wiem, że początkowo może będą się pojawiać rady oczywiste dla wszystkich ale są one oparte na własnej wiedzy oraz na własnym doświadczeniu :)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Log In or Sign Up

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem lub rejestracją prosimy informację na http://motionfreaks.pl/index.php/kontakt